Hogy vált a fenyőfa a karácsony szimbólumává?
Sokan alig várjuk már, hogy karácsonyra hazavihessük végre a fát. Nincs is jobb, mint a legnagyobb fenyőfát kiválasztani, feldíszíteni, és várni az ajándékbontás napját. A fenyő ma már az ünnepi szezon mindenhol jelenlévő része, de hogyan kezdődött ez a hagyomány?
A pogány napforduló ünneplése, a német hatások és Viktória királynő hírneve az elsődleges okok, amiért a szokás általánossá vált.
Akár hiszed, akár nem, az fenyőfáknak kezdetben semmi közük nem volt a kereszténységhez. A történelem szerint sok ősi kultúra úgy tekintett a napra, mint egy istenre, akinek ereje az év folyamán váltakozott. Amikor december 21-én vagy 22-én elérkezett a téli napforduló (az év legrövidebb napja és leghosszabb éjszakája az északi féltekén), az annak a jele volt, hogy a napisten hamarosan visszanyeri erejét. A nap visszatérésének jeléül zöld növényeket hoztak a házakba, hogy felidézzék a hamarosan eljövendő dúsabb, melegebb időket. A világ számos részén, így Egyiptomban, Rómában és Észak-Európában is így ünnepelték a téli napfordulót.
Ahogy Troy Bickham, a Texas A&M University történészprofesszora az iskola blogján írta, hogy sok európai még akkor is folytatta a pogány téli napforduló hagyományainak gyakorlását, amikor a karácsony egyre népszerűbbé vált. A karácsonyfa, ahogyan ma ismerjük, azonban csak a 16. században vált ismertté. A katolikus egyháztól való elhatárolódásuk érdekében a németországi protestáns vezetők a karácsonyfát népszerűsítették a Jézus születése néven ismert kép helyettesítésére. Luther Márton német vallási reformer állítólag elsőként díszítette fel a karácsonyfát égő gyertyákkal.
Fotó: Unsplash
Észak-Amerika legkorábbi európai telepesei szentségtörésnek tartották a karácsonyt és az örökzöld hagyományt. A massachusettsi puritán telepesek még pénzbírsággal is sújtották azokat, akiket rajtakaptak az ünneplésen. Amikor a 18. században németek vándoroltak az Egyesült Államokba, magukkal hozták karácsonyi hagyományaikat, és ennek megfelelően a karácsonyfák is egyre népszerűbbek lettek.
Viktória királynő nagymértékben felelős azért, hogy a karácsonyfa helye megszilárdult a populáris kultúrában. A királynő édesanyja és férje Németországból származott, és hatással voltak a királyi ünneplésre, amelynek része volt egy nagy fenyőfa feldíszítése és ajándékok elhelyezése az ágai alatt. A karácsonyfa szokása azt követően terjedt el Angliában, hogy a London Illustrated News egyik 1848-as számában a királynő és családja feldíszített egy karácsonyfát. Az amerikai középosztály mélyen csodálta az akkori viktoriánus kultúrát, és átvette a trendet.
Forrás: Mentalfloss
Nyitókép: Unsplash