
Nácik által ellopott műalkotásokat adott vissza Nagy-Britannia az örökösöknek
Samuel Hartveld és felesége a náci üldöztetés elől menekülők között volt, amikor elhagyták Antwerpent, és számos holmit hagytak hátra, köztük az „Aeneas and his Family Fleeing Burning Troy” című olaj-vászon alkotást.
A náci lopásról szóló állításokat vizsgáló brit tanácsadó testület felülvizsgálata után azonban a kormány elrendelte, hogy a festményt adják vissza Hartveld örököseinek és dédunokáinak.
Henry Gibbs angol festő 1654-ben készült alkotása Aeneas, a trójai hős mitológiai történetét ábrázolja, aki a trójai faló cselvetésének segítségével menekül el családjával, miután a görögök lerohanták Tróját.
Britain to return artwork stolen by Nazis to Jewish family https://t.co/DwV8OpG2vx pic.twitter.com/zKh6rm8m8S
— Reuters World (@ReutersWorld) March 29, 2025
A festményt 1994-ben vásárolta meg a londoni Tate Britain galéria, és most ismét gazdát cserél, miután a Spoliation Advisory Panel a tavaly májusban kezdődött vizsgálatot követően jóváhagyta a hazaszállítását. A független szervezet az Egyesült Királyság kormányát segíti a náci korszakban elrabolt kulturális javakra vonatkozó követelésekkel kapcsolatban.
A 10 tagú testületet 2000-ben hozták létre, hogy megvizsgálja a náci korszakban elveszett kulturális javakra vonatkozó, jelenleg brit közgyűjteményben található követeléseket.
„Az ingatlant, a könyvtárat és a (Hartveld) galériájában lévő festményeket fajüldözésként rabolták el”
– áll a testület ajánlásában, hozzátéve, hogy a festmény visszaadása mellett szóló jogi és erkölcsi érvek „nyilvánvalóak”.
Egy 2009-es törvény lehetővé teszi a brit intézmények számára, hogy a holokauszttal és a náci korszakkal kapcsolatos tárgyakat visszaadják, ha a művészeti miniszter egyetért a testület ajánlásával. Más törvények azonban megtiltják, hogy Nagy-Britannia legnagyobb múzeumai véglegesen visszaadják a tárgyakat, amelyek közül soknak már régóta külföldi hazaszállítási követelésekkel kell szembenézniük, arra hivatkozva, hogy azokat a brit gyarmati uralom idején rabolták vagy erőszakkal vitték el.