Menjünk színházba! 6 budapesti előadás, ami feldobja a januárod
Sajnos egy ideig még tartanak a borongós, hideg téli napok, amikor legszívesebben csak takaróba burkolózva fetrengenénk egész nap a kanapén. De ha már úgy érzed, becsavarodsz, ha nem jutsz egy kis kultúrához, és a legjobb barátnőd/párod is rágja a füledet egy közös programért, válasszátok a színházat! Mutatunk 6 budapesti előadást, ami garantáltan segít kikászálódni a januári apátiából.
Budaörsi Latinovits Színház: Karoline és Kasimir / Hegymegi Máté
Ödön von Horváth közel száz éve írta az azóta is sokat játszott drámáját, ami bizonyítja, hogy a darab mondanivalója ugyanúgy aktuális ma is. Hegymegi Máté rendező a jelenbe helyezte át a történetet, egy alkoholmámoros fesztiváléjszaka során követjük végig a naiv reményekkel teli fiatal párt. A kérdés az, hogy vajon ha kihullik alólunk a talaj, és a társadalmi státusz kiharcolására tett kétségbeesett kísérleteink választás elé állítanak minket, kaphat-e még esélyt a szerelem. A látványos (a Zeppelint megformáló nagy vasszerkezet külön említést érdemel) és mozgalmas előadás főbb szereplői Hartai Petra, Fröhlich Kristóf, Chován Gábor és Takács Kati.
További részleteket az előadásról itt olvashatsz.
Szkéné Színház: BOJZ / Somorjai Réka
Somorjai Réka kortárs drámaíró, Marosvásárhelyen tanult drámaírást Kárpáti Péter és Albert Mária osztályában. A BOJZ című, Staféta-programos előadása egy fiatal fiú családból való kiemelésének, és család széthullásának története, egymástól elválaszthatatlan sorsok közös kudarca. A fiúk alkalmazkodnak, túlélnek, és a legfontosabb: mindig boldogok akarnak lenni. Jobb híján egymásba kapaszkodnak, miközben a gyerekkoruk világa alig észrevehetővé zsugorodik. Ha a testvéri közösség felbomlik, nincs, ami a rossz álmoktól megvédene. Az előadás karaktereit Szalontay Tünde, Hajduk Károly, Urbán Richárd és Erdős Lili keltik életre, de szerepel benne a vajdasági hiphopper és színész Berta Csongor, azaz Bongor is.
Bővebb információt itt találsz.
Radnóti Miklós Színház: Én, Daniel Blake / Valló Péter
Az előadás alapjául szolgáló filmben a rendező, Ken olyan marginalizált helyzetben élő emberek közegét mutatta be, akikkel a társadalom szemében úgymond láthatatlanok. A vidéki munkásközegben játszódó történetben egy megözvegyült ácsmester küzdelmét követhetjük végig, aki egyre jobban elveszik a szociális ellátórendszer bürokratikus útvesztőjében. Összetalálkozik a gyerekét egyedül nevelő fiatal anyával, Katie-vel, akinek segíteni kezd, majd egyre inkább odaszokik hozzájuk. De vajon meddig képes a szeretet és a jobb jövőbe vetett hit egyben tartani egy összeverődött családot? A megrázó dráma magyarországi ősbemutatóját Valló Péter rendezte, a főszerepekben Schneider Zoltánt és Mészáros Blankát láthatjuk.
Bővebb információt az előadásról az alábbi linken találsz.
Katona József Színház: Radical Relax / Tarnóczi Jakab
Kapcsold ki a telefonod és tedd félre! Csendesedj el! Csak akkor beszélj, ha feltétlenül szükséges!
A fiatal rendező, Tarnóczi Jakab előadásaifelrázzák a Katona repertoárját. A nagy sikerrel futó Extázis című rendezése után alkotócsapatának új ősbemutatója, a Radical Relax kilenc ember egy hetes elvonulás-történetét meséli el, melynek utolsó órájában a nézők is résztvevővé válhatnak. Az előadás reflektál a kiégés miatt egyre inkább divatos elvonulás- és kivonuláskultúrára (eszképizmus), az önjelölt guruk, illetve az ezoterikus utazások és módszerek népszerűségének térnyerésére. A főbb szerepekben Bányai Kelemen Barnát, Béres Bencét, Mentes Júliát, Pásztor Dánielt, Rezes Juditot, Rujder Vivient és Vajdai Vilmost láthatjuk.
Kattints ide, ha többet szeretnél megtudni az előadásról!
Jurányi Ház: Legjobban a nőktől féltem / Horváth András Dezső
Legjobban a nőktől féltem − mondja a fiú, akinek az előadásban a szemünk előtt hullik szét az élete, elveszíti a szerelmét, és hirtelen egy önismereti zsákutcában találja magát. A fiú brutális tempóban váltogatja maga körül a lányokat, mi pedig mellé szegődünk ebben a zenékkel életre keltett szósöl-kapkodásban. Vajon kitől is fél ő valójában a legjobban?
Horváth András Dezső olyan filmek forgatókönyvét jegyzi, mint a #Sohavégetnemérős, az El a kezekkel a papámtól! és a Nagykarácsony, első regényét, a Legjobban a nőktől féltem-et Georgita Máté Dezső állította színpadra, Dékány Barnabás színészi játékával. Hiánypótló mű, ami a férfitraumákról (merevedési zavarokról, alkohol- és potencianövelő-függőségről, apahiányról) és a lehetséges megküzdési stratégiákról vall szókimondóan.
Itt olvashatsz az előadásról bővebben.
Trafó: Egy rosszaságról / Kiss Végh Emőke
Kiss Végh Emőke vulgaritást és abszurditást sem mellőző rendezése az öregedést, a kapuzárási pánikot, és az ezzel járó magánytól való félelmet helyezi középpontba a kiégésközeli Jorgosz történetével. Az idősödő, kontrollmániás koreográfus-rendező − aki még verseket is ír – akadémiai székfoglalójára készül, és közben egy modern tánctársulatot irányít, annak ellenére, hogy kedvelt stílusa közelebb áll a bárgyú csípőrázáshoz. Ennek ellenére mindenki korszakos zseniként tekint rá. Az előadás érinti a családelhagyás, az alkoholizmus, a lelki és testi abúzus témáját is, mindezt Rába Roland, Lőrinc Katalin, Erdős Lili és Polgár Csaba főszereplésével.
Itt tájékozódhatsz az előadásról bővebben.
Nyitókép: Getty Images