
Ikea-táskában adtak vissza egy holland múzeumból ellopott Van Gogh-képet
Egy műkincsnyomozó évekig tartó keresés után visszaszerezett egy holland múzeumból ellopott Vincent van Gogh-festményt.
A nueneni presbitérium kertje tavasszal (1884) című alkotást 2020 márciusában vitték el a holland Singer Laren Múzeumból, mindössze hetekkel azután, hogy az intézmény a világjárvány miatt bezárt. Egy évvel később letartóztattak egy gyanúsítottat, de a közeli Groninger Múzeumból kölcsönzött a műalkotást továbbra sem találták.
Néhány nappal ezelőtt a holland művészeti nyomozó, Arthur Brand megtalálta a festményt, aki egy meg nem nevezett amszterdami kapcsolattartóval találkozott az átadásra. A festményt egy régi párnahuzatba csomagolva, egy Ikea-táskában adták át Brandnek.
A nyomozó, aki pályafutása során már több mint 200 ellopott műkincs felkutatásában segített, azt mondta, hogy a festményt visszaszolgáltató személynek nem volt köze a lopáshoz. A műalkotást azóta az amszterdami Van Gogh Múzeumba szállították megőrzésre.
„Végre itt van. Visszatért. Pár perc múlva átadom a múzeum igazgatójának. Utána pedig megiszom egy italt az összes rendőrrel, akik részt vettek Vincent van Gogh e gyönyörű művének visszaszerzésében”
– mondta el Brand a videóban.
„A Groninger Múzeum rendkívül boldog és megkönnyebbült, hogy a mű visszakerült”
– írta közleményében Andreas Blühm, az intézmény igazgatója. A múzeum kifejtette, hogy a festmény megsínylette a az elmúlt éveket, de első ránézésre még mindig jó állapotban van, ám hetekbe, ha nem hónapokba telhet, mire a műalkotás visszakerül a Groningerbe.
A nueneni presbitérium kertje tavasszal című festményt 2020. március 30-án hajnali 3 óra 15 perc körül – van Gogh születésnapján – lopták el. Az illető betörte a Singer Laren bejáratának üvegajtaját, a riasztásra reagálva a hatóságok nem sokkal később a helyszínre érkeztek, de addigra a tolvajok már elmenekültek a műalkotással.
A hollandiai székhelyű Brand azonnal az ügyön volt. Akkor azt mondta, hogy "személyes sértésnek" vette, hogy a lopás az ő hazájában történt. Az év júniusára felfedezett egy fontos nyomot: egy túsz stílusát megidéző fényképet a van Gogh-festményről a New York Times egy akkor aktuális kiadása és egy műkincsrabló mester életrajza mellett.