Hogyan szabaduljunk meg a háton lévő pattanásoktól?
A háti aknét gyakran használják gyűjtőfogalomként, amely a testünkön jelentkező pattanásokra utal. Akárcsak az arcon jelentkező pattanások, ez is különbözőképpen jelentkezhet a különböző embereknél. Lehetnek mitesszerek és fehér mitesszerek, ciszták vagy gyulladt piros dudorok.
De van egy bökkenő. Néha a háton lévő dudorok valójában nem is pattanások. Más kiütések utánozhatják a pattanásokat, mert pont ugyanúgy néznek ki. Lehet folliculitusunk, ami az izzadság és a szennyeződések felhalmozódása okozta gyulladt szőrtüszőkre utal, de a keratosis pilaris (KP) nevű, a tüszőket elzáró bőrbetegségre is utalhat.
Hogyan kezeljük a háton lévő pattanásokat?
Ha enyhe vagy közepesen súlyos háti pattanásaink vannak van (gondoljunk: fehér mitesszerek, mitesszerek és néhány piros dudor), valószínűleg képesek leszünk kezelni a kiütéseinket vény nélkül kapható termékekkel és néhány életmódbeli változtatással. De ha ezek fájdalmasak vagy súlyosabbak, mindenképpen keressünk fel egy bőrgyógyászt.
1. Ne nyomjuk ki és piszkáljuk őket
Ez talán magától értetődő, de ne kezdjük el nyomkodni, kinyomkodni és piszkálni a pattanásainkat. Ez új baktériumokat juttat be, fertőzéshez vezethet, és őszintén szólva csak ront a helyzeten. Ráadásul csak növelni fogja a sötét foltok, a hiperpigmentáció és a hegesedés kockázatát.
2. Kerüljük a szűk ruházatot
Ha tüszőgyulladással küzdünk, a bőrhöz való súrlódás csak állandósítja a problémát. És ha valóban pattanásról van szó? A dörzsölés hozzájárul a gyulladáshoz. Ezért a legjobb, ha vízálló, izzadságelvezető, laza ruházatot hordunk.
3. Ne üljünk sokáig az izzadtságban
Ha túl sokáig várunk a zuhanyzással edzés után, az növelheti a kiütés valószínűségét. Amint befejeztük az edzést, gyorsan öblítsük le magunkat. Bár a teljes zuhanyzás az egyik legjobb szalicilsavas testmosóval kiegészítve természetesen ideális, ez néha nem praktikus abban a pillanatban. Ha az izzadás után szorult helyzetben vagyunk, dörzsöljük át a testünk egy tisztítókendővel.
4. Változtassunk a zuhanyzási rutinunkon
Nézzük meg alaposan a samponunkat és a balzsamunkat. Lehet, hogy ezek tehetnek a pattanásainkról. Miközben hajat mosunk, a termék végigfolyik a hátunkon. Ha a termékeket nem a pattanásokra hajlamos bőrre tervezték, a végén eltömíthetik a pórusokat. Mindenképpen olyan samponokat és kondicionálókat keressünk, amelyek olajoktól mentesek és nem komedogénnek vannak jelölve.
Emellett érdemes a zuhanyzási rutinban olyan tusfürdőt vagy szappant használni, amely benzoil-peroxidot, szalicilsavat és/vagy glikolsavat tartalmaz. Az ezeket az összetevőket tartalmazó termékeknek segíteniük kell a kiütések tisztulásában, de ez nem fog egyik napról a másikra megtörténni. Adjunk nekik jó hat hetet, hogy elkezdjenek hatni.
5. Bőrgyógyász
Ha már kipróbáltuk a recept nélkül kapható termékeket, de a pattanások nem javulnak, vagy egyre rosszabbodnak, keressünk fel egy szakképzett bőrgyógyászt, aki meg tudja erősíteni, hogy valóban hátpattanással van dolgunk, és nem valami egészen mással, és adott esetben felírhat receptre kapható gyógyszert. Bizonyos esetekben az orvos egy helyi kendőt vagy krémet fog ajánlani, más esetekben szájon át szedhető antibiotikumokat is javasolhat.
Nyitókép: Shutterstock
- A pattanásoknak nincs esélye ez ellen az összetevő ellen - IN ›
- A csokoládé valóban pattanásokat okoz? — Ezeket érdemes enni a ... ›
- Ezek a legjobb korrektorok pattanások elfedésére - IN ›
- Mi az a biotin, és tényleg pattanásokat okozhat? - IN ›
- Így ismerjük fel és kezeljük a stressz okozta pattanást - IN ›