Morcos fehér, hosszú szőrű cica

Egy új kérdőív segít megállapítani, hogy „pszichopata"-e a macskád

A Journal of Research in Personality című tudományos folyóiratban megjelent, még 2021-ben végzett kutatás során a szakemberek egy olyan különleges kérdőívet dolgoztak ki, amely segíthet jobban megérteni, milyen személyisége van a cicánknak, méghozzá a pszichopátia háromfaktoros modellje alapján.


Ez a modell három fő tulajdonságot vizsgál kedvencünkben: a bátorságot, a kegyetlenséget és a gátlástalanságot. Eredetileg emberekre alkalmazzák ez a kísérletet, de most egy szórakoztató és informatív verzióját macskákon is elvégezték.

Ha kitöltjük az online kérdőívet, megkapjuk a cicád CAT-Tri+ értékét, vagyis hogy mennyire jellemzőek rá a pszichopatikus vonások.

„A saját macskáink és az ő különböző személyiségeik inspirálták ezt a kutatást”

– mesélte Rebecca Evans, a Liverpooli Egyetem pszichológusa a Motherboard magazinnak.

„Engem különösen érdekel, hogyan befolyásolja a gazdik észlelése a macskájukról kialakított képet, valamint ez hogyan hat vissza a kapcsolatukra. Az én cicám, Gumball például magas pontszámot kapott a gátlástalanság terén, ami azt jelenti, hogy elég hangos, mindig keresi a közelséget, és nagyon izgatott tud lenni.”

​A kérdőív olyan témákat érint, mint:

  • mennyire kalandvágyó a macskánk
  • hogyan reagál veszélyhelyzetekre
  • hogyan viszonyul más cicákhoz
  • igényel-e folyamatos figyelmet vagy ingereket
  • betartja-e az otthoni szabályokat

Emellett rákérdez hirtelen hangulatváltozásokra, idegenekkel szembeni viselkedésre, vagy arra, hogyan reagál a simogatásra.

A válaszokat az „egyáltalán nem jellemző” és a „teljes mértékben jellemző” közötti skálán kell bejelölni. A teszt olyan tényezőket is vizsgál, mint például hogy a macska mennyire barátságtalan idegenekkel vagy más háziállatokkal.

Olvasd el ezt is! Nem is gondolnád, milyen pozitív egészségügyi hatásokkal jár a cicatartás

Sz\u00e1j\u00e1ban a New York-i szabads\u00e1gszobor miniat\u0171rj\u00e9t tart\u00f3 cica

Illusztráció

Fotó: Unsplash

A kérdőív összesen 46 kérdésből áll. A válaszok alapján kiszámolható a macska pszichopátia-pontszáma.

Persze, fontos tudni, hogy a pszichopátia nem mindig azt jelenti, hogy valaki (vagy valami) veszélyes. Embereknél ez a kifejezés gyakran az empátia hiányát, manipulációs hajlamot jelent, de a pszichopaták a felszínen sokszor kedvesek és megnyerőek tudnak lenni.

Evans szerint minden macskában lehet egy kis pszichopátiás vonás, hiszen ez egykor előnyt jelenthetett az őseiknek a túlélésért folytatott harcban, például a táplálék, a terület megszerzésében vagy a párzás idején.

A kutatás célja nem az volt, hogy „megbélyegezze” a cicákat, hanem segíteni szeretnének a gazdiknak jobban megérteni őket.

Sok elhagyott vagy menhelyre adott macska azért kerül bajba, mert a gazdik nem tudják kezelni a viselkedésüket. A kutatók abban bíznak, hogy egy ilyen teszt segíthet felismerni a problémásnak vélt viselkedéseket, és ezzel megelőzni a felesleges konfliktusokat.

A végleges kérdőívet 2042 gazdi válaszai alapján állították össze, és olyan érdekes mintázatokat is megfigyeltek, mint az olyan macskák, akikre a gátlástalanság vagy az állatokkal szembeni barátságtalanság volt jellemző, gyakran jobb kapcsolatban álltak a gazdájukkal vagy azok, akikre a kegyetlenség és a túlzott bátorság jellemző, rosszabb kapcsolatot jeleztek előre.

(Science Alert)

Borítókép: Unsplash