
Új örült összeesküvés-elmélet a TikTokon — valóban létezett a Római Birodalom?
A félretájékoztatás és az álhíreket terjesztő online hiedelmek sora tovább bővült egy nagyon őrült gondolatmenettel. Egy Tiktok-felhasználó azt a véleményt hirdeti, hogy az ókori Római Birodalom valójában soha nem létezett, szimplán a kereszténység terjesztette el a hazugságot.
A TikTok-felhasználó valódi neve a Twitter-profilja szerint Donna Dickens. Meggyőződését eredetileg 2021 novemberében posztolta, akkor viszont nem kapott nagy figyelmet. Idén ismét felhozta a témát, ezzel viszont kétségtelenül nagy visszhangot keltett a közösségimédia-oldalain. Hipotézise szerint az ókori római civilizáció soha nem létezett.
Szerinte az 1500-as években a katolikus egyház terjesztette el ezt a hazugságot, melyet olyan hamisított bizonyítékokkal támasztottak alá, mint például a római Colosseim. Az Artnet News cikkében így idézték a Dickens szavait:
„A Római Birodalom semmi egyedi anyagi kultúrát nem termelt. Nulla elsődleges dokumentumot. Nulla radiokarbonos dátumok a híres római műemlékekről. Mindez csupán az európai őslakos kultúra kitalált homogenizálása az egyház által.”
Azt is hozzáfűzte, hogy a történészek által ókori rómainak vélt leletek valójában az ókori Görögországból, Törökországból, Ázsiából és Egyiptomból származnak, ugyanis ezek egyvelegéből alkották meg az átfogó hazugságot. A történelmi szövegek tekintetében a meglátásai szerint szintén hamisítványokról van szó, ugyanis nincs kézzel fogható, fennmaradt eredeti változatuk.
Watch on TikTok
Ahogy az elmúlt években láthattuk, néhány elmélet akármennyire őrülten hangzik, mégis hatalmas tábort képes mozgósítani, ahol a tagok meggondolatlanul elhisznek mindent, amit a vélemény elindítója állít. Szerencsére ebben az esetben már egy olyan határt lépett át Dickens, melyen túl már kevesen hiszik el az összeesküvés-elméletét.
Posztjai alatt nem az elvakult gondolkodók tömege nyilvánul meg, hanem sokkal inkább az olyan személyek, akik tisztában vannak az állítás értelmetlenségével és csak szórakozni szeretnének ezeken a gondolatokon.
Nyitókép: Unsplash/David Libeert