
A demencia elleni védelemben is segíthet a népszerű cukorbetegség-gyógyszer
A GLP-1 receptor agonisták (endogén ligandok [hormon vagy neurotranszmitter] és azok hatását utánozni képes exogén anyagok) a glükózszint-csökkentő gyógyszerek egy bizonyos csoportját alkotják, amelyek klinikai vizsgálatokban jelentősen javíthatják a szív és a vese egészségét.
A legújabb tanulmányok szerint azonban a demencia kockázatát is csökkenthetik.
A becslések szerint 6,9 millió amerikai felnőtt él ma Alzheimer-kórral és a kapcsolódó demenciákkal – és ez a szám 2060-ra várhatóan több mint kétszeresére nő.
Köztudott, hogy a cukorbetegség a demencia kockázati tényezője, és hogy a cukorbetegeknél nagyobb valószínűséggel fordul elő agyvérzés, amely az agyban kialakuló vérrögök miatt következik be, és amelyről ismert, hogy néha vaszkuláris demenciát eredményez.
„De hogy a glükózszint-csökkentő terápiák segíthetnek-e megelőzni a kognitív hanyatlást, az eddig tisztázatlan maradt. Eredményeink arra utalnak, hogy különösen a GLP-1 receptor agonistáknak védő hatásuk lehet az agy egészségére”
– mondta el Catriona Reddin, a Galwayi Egyetem orvoskutatója a ScienceAlertnek., aki a Galwayi Egyetem orvostanhallgatóival dolgozott az Allie Seminer és Alfredi Mulihano által vezetett kutatáson.
Egy másik, különálló tanulmányt a Floridai Egyetem csapata, Huilin Tang epidemiológus vezetett. Mindkét csapat azt vizsgálta, hogy a szív- és érrendszeri előnyökkel járó glükózcsökkentő gyógyszerek, mint a GLP-1 agonisták és az SGLT2-gátlók, hogyan kapcsolódnak a kognitív károsodás és a demencia kockázatához, különösen a 2-es típusú cukorbetegeknél.
Seminer csoportja 26 randomizált klinikai vizsgálat eredményeit elemezte, ami több mint 160 000 résztvevőnek felel meg, és amely összehasonlította a demencia diagnózisát vagy a kognitív pontszámokat a glükózcsökkentő terápiákat szedők és nem szedők között.
Azt találták, hogy a GLP-1RA-kat használóknál 45 százalékkal alacsonyabb volt a demencia és a kognitív károsodás kockázata, bár ez nem volt igaz az SGLT2is-t használókra. A demencia altípusainak közelebbi vizsgálatakor azonban ezek a terápiák nem mutattak összefüggést a vaszkuláris demencia, az Alzheimer-kór vagy a Lewy-testes demencia csökkentésével.
„Ez azért meglepő, mert azt várnánk, hogy az első vonalbeli kardioprotektív glükózcsökkentő terápiák, mint a GLP1-RA-k és az SGLT2is, amelyek csökkentik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, a vaszkuláris demencia kockázatát is csökkentsék”
– írja Diana Thiara, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem orvosa a tanulmányok mellett megjelent cikkben.
Fotó: Unsplash
A második, Tang által vezetett tanulmány egy célvizsgálat emulációja (egy adott szoftveres működési környezetet más körülmények között utánzó technológia) volt, amely 396 963, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő beteg adatait használta fel. A kutatók az Alzheimer-kór és a kapcsolódó demenciák kockázatát elemezve, összehasonlították a GLP-1RA-t használó és az SGLT2is-t vagy másfajta glükózcsökkentő terápiát szedő emberek eredményeit.
A vizsgálat statisztikailag szignifikáns kockázatcsökkenést talált az Alzheimer-kór és a kapcsolódó demenciák tekintetében azoknál az embereknél, akik kardioprotektív glükózcsökkentő terápiákat alkalmaztak, függetlenül attól, hogy GLP-1RA-król vagy SGLT2isekről volt szó. Ez nem volt igaz más típusú glükózcsökkentő terápiákra.
„Ezek az eredmények alátámasztják a GLP-1RA-k és az SGLT2is potenciális neuroprotektív hatásait, és rávilágítanak lehetséges szerepükre az Alzheimer-kór és a kapcsolódó demenciák megelőzési stratégiáiban”
– írja Tang és csapata.
Thiara rámutat arra, hogy mindkét tanulmány limitációját jelentette a rövid követési idő, az alacsony demencia arány, a megfigyeléses vizsgálatokat zavaró tényezők, valamint a különböző hatóanyagokat tartalmazó gyógyszerek osztályozása során alkalmazott széleskörű megközelítés.
Nyitókép: Shutterstock