Este a természetben futó nő

A nők 92%-a nem érzi magát biztonságban futás közben - ezek a tippek segíthetnek

Az Adidas új felmérése rávilágít az egyik legfontosabb problémára, amellyel a nőknek szembe kell nézniük a futás során.

Ha valaha is aggódtunk a biztonságunk miatt futás közben, sajnos nem vagyunk egyedül.

Az Adidas új kutatása szerint a nők 92%-a nem érzi magát biztonságban futás közben. A kilenc különböző ország 9000 futóját megkérdező felmérés azt is megállapította, hogy a nők fele (51%) fél attól, hogy fizikailag megtámadják, míg a férfiaknak csak 28%-a.

Emellett az is kiderült, hogy a nők 38%-a tapasztalt már fizikai vagy szóbeli zaklatást futás közben, és több mint a felük kapott már nem kívánt figyelmet, szexista megjegyzéseket vagy nem kívánt szexuális figyelmet.

A legfontosabb az óvatosság, például amikor a sötét téli hónapokban futunk. Ilyenkor jól látható futófelszerelést viseljünk, indulás előtt osszuk meg egy barátunkkal az élőhelyünket a telefonunkon, és mindig maradjunk a jól kivilágított utaknál. Bár tök jó zenére futni, de kerüljük a fejhallgató használatát, hogy halljuk, ha jön egy autó.

Természetesen, fontos problémáról van szó és a fenti lehetőségek még nem fogják ezt megoldani. Az Adidas a White Ribbon nevű jótékonysági szervezettel közösen létrehozott új kampánya, a The Ridiculous Run ezen szeretne változtatni.

Az Adidas kutatása tovább vizsgálja a probléma gyökerét, vagyis azt, hogy ez messze nem csak a nők problémája. A kutatás rávilágít az össznemzeti oktatás és a szövetségre való nevelés szükségességére, valamint azt is megállapította, hogy bár a magukat férfiként azonosító emberek 62%-a elismeri, hogy probléma van, csak 18%-uk gondolja úgy, hogy a felelősség leginkább őket terheli.

Az alábbi útmutató a biztonságos futásban segít.

1. A férfi társak edukálása


Az első lépés, ahogyan a kampány is kiemeli, a férfi ismerősök és társak felvilágosítása a kérdésben betöltött szerepükről.
Sina Neubrandt, az Adidas női globális kommunikációs igazgatójának elmondása szerint az, hogy a női futók 92%-a aggódik a biztonsága miatt futás közben, volt a legmeghatározóbb számára – egyszerűen a probléma puszta mérete és az, hogy ezt az egész világon érzik.

„Azt hiszem, ezt mindannyian tudtuk anekdotikusan, hiszen mi magunk is női futók vagyunk, de ez tényleg megerősítette az ilyen kezdeményezések szükségességét, hogy felhívjuk a figyelmet, és rávilágítsunk az oktatás és a szövetségre való nevelés sürgető szükségességére. Magam is futó vagyok, így természetesen tapasztaltam néhány olyan viselkedési formát, amelyek megváltoztatására összpontosítunk. A biztonság alapvető része annak, ami a sport egyenlővé tételéhez szükséges”

– fogalmazott.

Az Adidas és a White Ribbon együttműködve egy átfogó „szövetségesi játékkönyvet” hozott létre, amelynek célja, hogy ne csak a férfiakat oktassa a nők biztonságával kapcsolatos kulcsfontosságú szerepükről, hanem útmutatást is adjon a zaklatás és a nem megfelelő viselkedés esetén. Ez rengeteg hasznos információt tartalmaz, többek között példákat a nemek közötti egyenlőtlenségekre és a futás során előforduló zaklatás kezelésére szolgáló kereteket.

2. A zaklatás formáinak azonosítása

Egy másik egyszerű módja a futás közbeni biztonság növelésének, ha meggyőződünk arról, hogy mi és férfi társaink tisztában vagyunk a zaklatás különböző formáival.

A lista természetesen nem átfogó, de hasznos keretet nyújt ahhoz, hogy megmutassuk férfi társainknak, világosan felvázolva, milyen viselkedés a megfelelő és mi nem.

A játékkönyvben szereplő példák a következőket ölelik fel:

  • Öltözői ugratás
  • Szexista viccek
  • Egy nő külsejének kommentálása
  • Fotók vagy filmek készítése beleegyezés nélkül
  • Fotók megosztása a közösségi médiában
  • Villantás/expozíció
  • Követés és/vagy zaklatás
  • Bámészkodás/bámulás.

3. Álljunk meg és gondolkodjunk, erre bátorítva másokat is

Nem tudjuk, hogyan hozzuk szóba a témát edzőtársainkkal, kollégáinkkal vagy barátainkkal? A következő utasítások segíthetnek a beszélgetésben:

  • Mit jelent számomra a nemek közötti egyenlőség?
  • Milyen fajta zaklatást tapasztalnak a futók, különösen a nők futás közben?
  • Milyen hatásai vannak a zaklatásnak?
  • Milyen stratégiákat alkalmaznak a nők a zaklatás kezelésére?
  • Milyen érzések kavarognak bennem, ha arra gondolok, hogy a zaklatás milyen hatással van a közösségemre?
  • Tisztában voltam-e ezekkel a problémákkal?
  • Figyelmen kívül hagytam-e őket valaha is?
  • Hogyan változtatja meg ez az információ a saját komfortérzetemet és érzésemet?
  • Hogyan kérdőjelezi meg, illetve tájékoztatja ez az információ a „biztonság” szó jelentését, és mit jelent ez a közösségem számára?

4. A probléma felvetése a futóklubok és edzőtermek számára is

A biztonságosabb környezet megteremtése a futó nők számára nagyrészt a futóklubokban és edzőtermekben kezdődik, ezért érdemes lehet felvetni a kérdést, bárhol is edzünk.

Az edzőnknek fogékonynak kell lennie, és a beszélgetésünk szélesebb körű diskurzust indíthat el, amely viszont pozitív változást inspirál.

„A futás mindenkié, ezért fontos, hogy mindenki biztonságban érezze magát, amikor az általa kedvelt sportot űzi”

– hangsúlyozza Humberto Carolo, a White Ribbon ügyvezető igazgatója.

5. A felelősség nem a miénk

Ezeket szem előtt tartva, tudjuk, hogy ez nem a mi problémánk. Ha nem érezzük magaunkat biztonságban futás közben, a hangsúlyt azoknak a viselkedésén kell változtatni, akik miatt van ez a bizonytalan érzésünk.

Ahogy Neubrandt megosztja, a női futással kapcsolatos társadalmi beszélgetések 48%-a a biztonsággal kapcsolatos.

„Gyakran az ezt övező narratíva a felelősséget a kockázat megelőzéséért, magukra a nőkre hárítja, attól kezdve, hogy megmondják nekik, mit viseljenek, hogy ne fussanak éjszaka, vagy ne fussanak fejhallgatóval”.

Ez nem igazságos, és nem is helyes. Az óvintézkedések helyett inkább próbáljknl meg változtatni. Ez az egyetlen módja az előrelépésnek.

(Marie Claire)

Nyitókép: Shutterstock