Leírhatatlan sebességgel száguld az univerzum egyik kék csillaga
Létezik néhány csillag, mely nem elégszik meg az adott helyzetével a kozmoszban, éppen ezért több ezer kilométer/órás sebességgel is képes száguldani a Naprendszeren keresztül. Ilyen jelenség a kék színű Zeta Ophiuchi is, amely tartogat magában még további érdekességeket.
A Zeta Ophiuchi a Földtől 440 fényévnyi távolságban száguld, egészen pontosan pedig másodpercenként 30-40 kilométer távolságot képes megtenni. Nem csupán rendkívüli gyorsaságával nyűgözi le a kutatókat, hanem más egyéb tulajdonságával is, hiszen az éjszakai égbolt egyik legszokatlanabb gyöngyszeméről van szó.
Egy fősorozati csillagról van szó, amely azt jelenti, hogy magjában a hidrogén még mindig héliummá olvad. Ez egy olyan forró és nehéz csillagot eredményez, amely a Nap tömegének mintegy hússzorosát teszi ki és intenzív hőjének köszönhetően kéken izzik. Az ilyen típusba tartozók élettartama sokkal rövidebb, mint a többié az égen, így jogosan mondható, hogy nagyon ritkák az univerzumunkban.
Ennek a kategóriának az egyik jellegzetes tulajdonsága, hogy tagjai csoportokba verődve haladnak, ellenben a szóban forgó egyed teljesen egyedül van. A szakértők jelenleg úgy gondolják, hogy a Zeta Ophiuchit egy kettős kísérőcsillag szupernóva-robbanása lökte ki az űrbe.
Több kép is létezik már erről a jelenségről, így további tulajdonságait is meghatározták már a tudósok.
A Chandra 2016-os megfigyelései például rögzítették a körülötte lévő röntgensugárzás nyomait, más képeken pedig jól látszik, hogy a csillagot körbevevő felhőben egy csík tűnik fel, amit a gázzal ütköző anyag hoz létre. Egy új tanulmány arra a kérdésre kereste a választ, hogy mivel magyarázhatják a megfigyelt felhőt, valamint az egyéb jellegzetességeket.
Szimulációkat végeztek, és megállapították, hogy eredményeik nem egyeznek a megfigyelésekkel, tehát valami információ hiányzik az egyenletből, vagy a furcsa csillagról és környezetéről alkotott elképzelésből. A jövőbeli vizsgálatokba több fizikai folyamatot számolnak majd bele, vagy nagyobb felbontást alkalmaznak a cél érdekében.
Zeta Ophiuchi is a star with a complicated past, having likely been ejected from its birthplace at ~160,000 km/hour when its companion star was destroyed in a supernova explosion. A new look with Chandra tells more of the story of this runaway star: https://t.co/sVQU96eHeC pic.twitter.com/z5uqCiovWk
— Chandra Observatory (@chandraxray) July 25, 2022
Nyitókép: Getty
Forrás: ScienceAlert
- Kutatók szerint van a Tejútrendszer egy sokkal idősebb rész - IN ›
- A NASA lenyűgöző képeket osztott meg űrkutatás közben - IN ›
- Egy csillag szénben gazdag gyűrűket épít maga köré haldoklása ... ›
- A Tejútrendszer legnagyobb csillaga nemsokára kialszik - IN ›
- Évek csillagtörténéseire tekintenek vissza a NASA-felvételek - IN ›