Ezek a legboldogabb országok 2024-ben
Több mint 10 év telt el azóta, hogy 2012-ben megjelent az első World Happiness Report, azóta az ENSZ évente közzéteszi a világ legboldogabb országainak rangsorát – azokét a helyekét, ahol a lakosság átlagosan elégedettebb, mint máshol.
A március 20-án (a boldogság világnapján) közzétett kutatás az egyes népességcsoportok életminőségének hároméves átlagán alapul. A jelentés a boldogságot befolyásoló hat kulcsfontosságú tényező alapján rangsorolt:
- társadalmi támogatás
- jövedelem
- egészség
- szabadság
- nagylelkűség
- korrupció hiánya.
A boldogság országokon belüli megoszlását is vizsgálja. Azok a nemzetek, ahol a „boldogságkülönbség” kisebb, vagyis ahol a lakosság összességében hasonló tapasztalatokkal rendelkezik a fent felsorolt hat tényezővel kapcsolatban, általában magasabb pontszámot érnek el.
A jelentés idén először korcsoportok szerint is külön rangsorolást végzett, és megvizsgálta, hogy a 30 év alattiak (Litvánia vezeti a listát) és a 60 év felettiek (Dánia a világ legboldogabb országa ebben az alcsoportban) boldogsága hogyan különbözik.
Az új kutatás a generációkat is összehasonlítja, és megállapította, hogy az 1965 előtt születettek átlagosan boldogabbak, mint az 1980 óta születettek. Az ezredfordulósok körében a saját életük értékelése minden egyes életévvel csökken, míg a idősebb generáció tagjainak körében az életelégedettség az életkor előrehaladtával nő.
A tanulmány optimista következtetésekre is rámutatott, például arra, hogy a koronavírus-világjárvány világszerte növekedést eredményezett a rászorulókon segítő emberek arányában, ami a generációs jóindulat jelentős növekedését eredményezte, különösen az Y és a Z generáció esetében, akik még elődeiknél is nagyobb valószínűséggel segítenek másoknak a rászorulókon.
Fotó: Unsplash
Az ENSZ World Happiness Report a résztvevők önértékelésén alapul, a megkérdezett emberek az önelégedettséget mérő, úgynevezett Cantril-skálán értékelik saját életüket. A skála tetejét jelző 10-es érték a legboldogabb állapotot, míg a 0-ás érték a legkevésbé boldog állapotot jelöli.
A World Happiness Report ezután számos olyan tényezőt mér és vizsgál, amelyek összefüggésbe hozhatók az egyes országok lakosságának önbevallása szerinti boldogságával. Bár a szakértők az eredményeket az előbb említett hat tényezővel magyarázzák, maga a rangsor az emberek által a felmérés időpontjában adott válaszokon alapul, így nem feltétlenül veszi figyelembe a közelmúlt aktuális eseményeit.
A legboldogabb országok 2024-ben
- Finnország
- Dánia
- Izland
- Svédország
- Izrael
- Hollandia
- Norvégia
- Luxemburg
- Svájc
- Ausztrália
- Új-Zéland
- Costa Rica
- Kuvait
- Ausztria
- Kanada
- Belgium
- Írország
- Csehország
- Litvánia
- Egyesült Királyság
Míg az első tíz ország nagyjából változatlan maradt a tavalyi rangsorhoz képest, az első húszban rengeteg mozgás történt. Idén Costa Rica (12. helyezett) és Kuvait (13. helyezett) újonnan került be a top 20-as listára. Eközben az Egyesült Államok és Németország egyaránt kiesett a top 20-as rangsorból, a tavalyi 15. és 16. helyről idén a 23. és 24. helyre estek vissza. A
Nyitókép: Shutterstock