Fekete-fehér macska fekszik a világító fényfüzér mellett

Egy új tanulmány szerint a macskáknak 276 arckifejezésük van

A macskatulajdonosok régóta úgy vélik, hogy macskáik testbeszéddel kommunikálják tetszésüket és nemtetszésüket – most már tudományosan is alátámasztják ezt.

A Behavioural Processes című folyóiratban megjelent új tanulmányban a kutatók 276 különböző arckifejezést azonosítottak, amelyeket a macskák egymással való interakció során mutatnak.

„A macskák nagyon kifejező állatok. Azok, akiknek már volt macskájuk, valószínűleg nem lepődnek meg ezen, de ami meglepő, az a kifejezések száma, amit produkálnak, különösen, ha összehasonlítjuk más fajokkal. A gibbonoknak például csak 80, míg a csimpánzoknak több mint 300 van. A macskáknak tehát nagyon változatos és gazdag repertoárjuk van az arckifejezésekből”

– mondta Brittany Florkiewicz, a tanulmány társszerzője és az Arkansas állambeli Batesville-ben található Lyon College evolúciós pszichológusa.

Bár a tanulmány nem tért ki arra, hogy pontosan mit is jelent ezek a 276 kifejezés, mégis ad némi támpontot arra vonatkozóan, hogy melyek a barátságosak és melyek nem, ez pedig segíthet a gazdiknak megfejteni macskájuk viselkedését.

A tanulmány azonban a macska-macska interakciókra összpontosított, nem pedig a macska-ember interakciókra, így máshol kell keresni tippeket a macska furcsa hangjainak lefordítására, és arra, hogyan lehet kitalálni, ha a macska titokban haragszik ránk.

V\u00f6r\u00f6s macska n\u0151i \u00f6lben

Fotó: Unsplash

A kutatásban Florkiewicz és társszerzője, Lauren Scott 53 felnőtt macskát vizsgáltak, akik a Los Angeles-i CatCafé Lounge-ban éltek.

„A macskakávézók tökéletesek az ilyen jellegű kutatáshoz, mert az ott élő macskák szabadon érintkezhetnek egymással, és lehetővé teszik számunkra, hogy ezeket a spontán, természetesen előforduló interakciókat kapjuk”

– mondta Florkiewicz .

2021 augusztusától 2022 júniusáig Scott körülbelül 150 órát töltött a kávézó látogatásával, és egy kézi videokamerával videókat gyűjtött a macskák interakcióiról. Végül 194 percnyi arckifejezéssel kapcsolatos információt gyűjtött össze.

„A macskák nagyon gyorsan mozognak. Ez volt az egyik akadály: előre látni a macskák mozgását, és beállítani, hogy akkor rögzítsük, amikor ezek a spontán interakciók vannak.”

A kutatók a felvételeket a Facial Action Coding Systems (FACS) segítségével kódolták, amely a finom és nyílt arcizommozgásokat, vagyis az „akcióegységeket” (AU-kat) azonosítja.

„Olyan dolgok, mint a pupillák kitágulása vagy összeszűkülése, vagy a bajusz felfelé, lefelé, előre vagy hátrafelé mozgása, a fülek előre mozgása vagy ellapulása, az ajkak sarkának hátrahúzása, az orr ráncolása. Ezeknek a mozdulatoknak a kombinációja hozza létre az arckifejezést, így a videó kódolásával azonosítani tudtuk ezeket a különböző arckifejezés-típusokat, és meg tudtuk nézni, hogy melyek társulnak barátságos és melyek nem barátságos interakciókhoz”

– magyarázta Florkiewicz.

Florkiewicz és Scott 26 különböző AU-t azonosított, amelyekből összesen 276 kombinációt állítottak elő. Bár a kutatókat lenyűgözte a macskák arckifejezéseinek puszta száma, amely „meglepően magas volt”, Florkiewicz szerint az is megdöbbentette őket, hogy a kifejezések közül mennyi volt barátságos jellegű.

A 276 arckifejezés 45,7%-át barátságos kontextusban látták, például amikor egy macska játékra vagy ápolásra invitálta a másik macskát, 37%-át pedig akkor, amikor a macskák kevésbé barátságosnak tűntek egymással, gyakran agresszív vagy védekező viselkedést kísérve (a kifejezések mintegy 17,4%-át barátságos és barátságtalan kontextusban is megfigyelték).

Az eredmény arra utal, hogy a háziasítás valószínűleg szerepet játszott abban, hogy a macskák kifejezések széles skáláját kialakíthatták. Ahogy a házi macskák fejlődtek, meg kellett tanulniuk, hogy ne csak az emberekkel, hanem a többmacskás háztartásokban más macskákkal is kapcsolatba kerüljenek. Még a szabadon élő, szabadban élő macskák is megtanultak kolóniákba tömörülni, hogy nagyobb hozzáférést biztosítsanak maguknak a táplálékforrásokhoz és védelmet a ragadozókkal szemben.

„A háziasított macskák szociálisan nagyon rugalmasak a vadmacskákhoz képest, amelyek nagyon magányosak. Az arckifejezések széles skálája valószínűleg nagyszerű volt a különböző típusú társas interakciókban való eligazodáshoz”

– fogalmazott Florkiewicz.

A kutatók szerint még több munka vár rájuk, mielőtt meg tudják mondani, hogy a 276 kifejezés közül melyik barátságos és melyik nem.

Egyelőre azonban Florkiewicz-ék azt tanácsolják a macskatulajdonosoknak, hogy néhány kulcsfontosságú arcizom-mozdulatra figyeljenek, hogy megállapítsák, macskájuk barátságosnak érzi-e magát egy másik macska iránt, vagy sem.

„Igazából a fülek iránya, a bajusz és a száj mozgása, valamint a pupillák összeszűkülése az, amire igazán figyelni kell, ha tudni akarjuk, hogy ez egy barátságos vagy nem barátságos kifejezés. Barátságos interakció esetén a macskák előretolják a fülüket és a bajuszukat a másik macska felé, és hajlamosak a szemüket is becsukni. A nem barátságos interakciók során valójában azt látjuk, hogy a fülük hátrafelé megy, a szemük tágra nyílik, a pupillájuk összeszűkül, és hajlamosak megnyalni az ajkukat.”

(Reader's Digest)

Nyitókép: Unsplash