Ben Johnson atléta 1988-ban

Olimpia: ezek voltak történelem legellentmondásosabb botrányai

A 2024-es nyári olimpiai játékok még augusztus 11-ig tart Párizsban. Ez a harmadik alkalom, hogy a francia főváros ad otthont a nemzetközi eseménynek: 1900-ban a szerelem városában rendezték a második modern játékokat, és 1924-ben ismét itt gyűltek össze az olimpiai sportolók.


A nyári olimpiai játékokat modern formában először 1896-ban rendezték meg Athénban, miután az ókori görög legendából, az olimpiádból újjáélesztették a hagyományt. Bár a játékok célja a nemzetek közötti egység érzésének előmozdítása, az évek során számos botrányt − sőt tragédiát − is megéltek a résztvevők. Mutatjuk az 5 legellentmondásosabb sztorit a nyári olimpiák történetében.

​Egy maratoni futót kizártak, mert kocsit használt // 1896-os nyári olimpiai játékok, Athén

A maraton az egyik legikonikusabb olimpiai versenyszám, a hírnök Pheidippidész legendás hosszútávfutásának mítoszára utalva. Az 1896-os nyári játékokon legalábbis ez volt az egyik legfontosabb esemény. Sajnos azonban az első modern olimpiai maratoni futóversenyt ellentmondások övezték, mert kiderült, hogy a bronzérmes Spyridon Belokas megszegte a szabályokat azzal, hogy nem futotta le a teljes távot. A táv egy részét kocsival tette meg, ami a diszkvalifikációhoz vezetett.

​A náci Németország rendezi a játékokat // 1936. évi nyári olimpiai játékok, Berlin

1932-ben a németországi Berlin nyerte el az 1936-os nyári olimpiai játékok megrendezésére kiírt pályázatot. Az ország politikai helyzete azonban riasztó fordulatot vett a XI. olimpiai játékok megrendezésének elnyerését követő négy év alatt. Hitler és a nácik 1936-ban már hatalmon voltak: már antiszemita törvényeket vezettek be, és a játékokat baljós ideológiájuk és propagandájuk népszerűsítésére használták fel. Mozgalom alakult ki az egész esemény bojkottálására. Az Egyesült Államokban az Amatőr Atlétikai Szövetség elutasította a játékok kihagyására irányuló indítványt, az Amerikai Olimpiai Bizottság pedig továbbra is részvételre buzdította a sportolókat. Jesse Owens sikere, aki négy aranyérmet nyert, a náci propagandával szembeni ellenállás erőteljes szimbólumaként szolgált; az atlétika sztárja az olimpiai történelem egyik legikonikusabb alakja lett.

​A „vérfürdős" vízilabda-mérkőzés // 1956-os nyári olimpiai játékok, Melbourne

Amikor az 1956-os nyári játékok utolsó vízilabda-mérkőzésén Magyarország a Szovjetunióval csapott össze, az nem csak a sportról szólt. A versenyre alig néhány héttel azután került sor, hogy a Szovjetunió százakat ölt meg és ezreket sebesített meg, miközben leverte a szovjetellenes mozgalmat a magyar fővárosban.

A vízilabda-mérkőzés során mindkét oldalon fizikaivá vált a dolog, nem kevés rúgással és ütéssel. Magyarország vezetett, de az utolsó percekben az egyik orosz játékos, Valentin Prokopov szemen találta az egyik magyar játékost, Zádor Ervint. Zádor szeméből ömlött a vér. Magyarország nyert, és amikor a játékosok kijöttek a vízből, a közönség és a sajtó látta a vért Zádor arcán, ami miatt az esemény a melbourne-i „vérfürdőként" híresült el.

​Ben Johnson 100 méteres világrekordja − és a sikertelen drogteszt // 1988. évi nyári olimpiai játékok, Szöul

Doppingbotrányok sajnos számos játékokon történtek. Az egyik leghíresebb 1988-ban történt, amikor a kanadai atléta, Ben Johnson megbukott a drogteszten, miután megdöntötte a 100 méteres síkfutás világrekordját. Ez volt az esemény egyik legnagyobb visszhangot kiváltó versenye. Ahogy a Guardian írta:

Ez volt az első alkalom, hogy egy Johnson nagyságú embert ilyen módon csaláson kaptak, és a világ még mindig próbálja feldolgozni a sokkot.

​A „Lochtegate" hamis rablási vádjai // 2016-os nyári olimpiai játékok, Rio de Janeiro

Ryan Lochte

Fotó: Getty

A 2016-os Rio de Janeiró-i játékokon történt a Lochtegate néven ismertté vált incidens, amely négy amerikai úszót érintett: Ryan Lochte, Gunnar Bentz, Jack Conger és James Feigen. Az úszók azt állították, hogy egy riói benzinkútnál fegyverrel fenyegetve kirabolták őket; a rendőrség szerint azonban mind a szemtanúk, mind a videofelvételek ellentmondtak a beszámolójuknak. Azt is jelentették, hogy az úszók megrongálták a benzinkút mosdóját, mielőtt szembeszálltak a fegyveres biztonsági őrökkel.

Lochte végül elismerte, hogy eltúlozta és kitalálta a történet egyes elemeit, beleértve azt is, hogy valaki fegyvert tartott a fejéhez. Ezt követően az Egyesült Államok Olimpiai és Paralimpiai Bizottsága és az USA Swimming 10 hónapra felfüggesztette őt, a többi úszótársat pedig négy hónapra.

Forrás: Mentalfloss

Nyitókép: Shutterstock