
Ma már az emberiség az evolúció fő mozgatórugója egy friss kutatás szerint
Egyre több bizonyíték lát napvilágot azzal kapcsolatban, hogy az emberiség cselekedetei már nem csak az éghajlatot változtatják meg, hanem bizonyos állat- és növényfajok evolúcióját is meghatározzák. Egy kutatócsoport kísérleteket végzett ezzel kapcsolatban, az eredmények pedig szinte hihetetlenek.
A világot átfogó projektben 26 ország 160 városának 287 tudósa vett részt, hogy megállapítsák, milyen hatással van az urbanizáció bizonyos élőlények fejlődésére. A kísérlet alapjául a fehér here nevű virágot választották (Trifolium repens), amely tipikusan megtalálható Európa és Nyugat-Ázsia városaiban és kisebb, vidéki településein is. Szakértők szerint a témában még soha nem készült ekkora léptékű tanulmány, mint most.
Összesen 110 ezer mintát gyűjtöttek különböző tájakról, melyek alapján megállapíthatták, hogy a városi növények máshogy fejlődtek, mint falvakban található társaik. A jelenséget szakszóval párhuzamos adaptív evolúciónak nevezik, mely során különböző helyeken eltérő tulajdonságok alakulnak ki a populációkban. Ahhoz, hogy ez beinduljon, arra van szükség, hogy az urbánus területek kihívást jelentsenek az organizmus életkilátásaira — olvashatjuk a ScienceAlert cikkében.
A leglényegesebb tulajdonság, mely látványosan változott, az a virágok hidrogén-cianid termelése. Ez egy olyan anyag, melyet elsősorban a növényevő állatok elleni védelem miatt termelnek, valamint a kiszáradás megakadályozására. A mérések szerint a vidéki virágok 44 százalékkal nagyobb valószínűséggel termelték a szóban forgó anyagot.
Fotó: Unsplash/Johannes Plenio
Ebből adódik, hogy a legelés hiánya miatt a városban termőknek nincs szükségük olyan jellegű védekezésre, mint szántóföldeken élő fajtársaiknak. Az elmélet hitelességét — mely szerint az emberi populáció és az urbanizáció kihatással van más fajok evolúciójára — alátámasztja továbbá a vízben élő fajok testi adottságainak változása is.
Az óceáni halak a generációk előrehaladtával nagyjából 20 százalékkal kisebbek lettek, mint elődjeik voltak, ez a változás pedig a halászatra vezethető vissza, hiszen a nagyobb halakat nagyobb eséllyel fogják ki, a hátramaradt, kistestű génekkel rendelkező példányoknak több esélyük van a szaporodásra. Ugyanez igaz a madarakra is, hiszen bizonyos fecskefajták szárnyfesztávja az autóutak kiépítése szerint változott.
„A szirti fecskék szárnyfesztávolsága úgy fejlődött, hogy rövidebb legyen az utak közelében, mivel a hosszabb szárnyú fecskéket nagyobb eséllyel ütötték el, ami összhangban van a forgalomban való nagyobb manőverezőképességre irányuló szelekcióval"
— magyarázza Sarah Otto, zoológus.
A kutatás elsősorban a kihalás szélén álló fajok megmentését könnyítheti meg a jövőben, hiszen az emberiség a lehető legjobb irányba terelheti az evolúció menetét ennek az információnak a tudatában.
Nyitókép: Unsplash/Eugene Zhyvchik