
Új utazási trend hódít, ami teljesen elüt az eddig megszokottaktól
A boomerek és az első alkalommal utazók élen járnak a „coolcation” trendben, és Európa zsúfolt és forró nyári úti céljai helyett a hűvösebb, északi országokat keresik fel, például a skandináv és balti régiót. A nyári hőség, a magas árak és a tömegturizmus miatt egyre többen döntenek úgy, hogy elkerülik a Földközi-tenger térségét júliusban és augusztusban.
Sokan már nem érzik olyan vonzónak, hogy júliusban vagy augusztusban olyan mediterrán országokba utazzanak, mint Olaszország, Görögország vagy Spanyolország. Ehelyett egyre több turista választja Észak-Európát, hogy elmeneküljön a forróság elől.
Az Intrepid Travel vezérigazgatója, James Thornton szerint a pandémia utáni időszakban sokan visszatértek Olaszországba, Görögországba vagy Spanyolországba, de ezek a helyek zsúfolttá és drágává váltak, ráadásul az éghajlatváltozás okozta kihívások (pl. hőhullámok, tüzek) is egyre gyakoribbak lettek.
„Ezzel szemben 2024-ben és most 2025-ben is azt látjuk, hogy a nyári csúcsszezonban nő az érdeklődés az északi országok iránt”
– mondta.
Thornton szerint a brit utazók körében 50%-kal nőtt az utazások száma ezekbe a hűvösebb régiókba, miközben a dél-európai célpontokat inkább a tavaszi és őszi szezonban keresik fel. Ugyanakkor a július-augusztusi időszakra szóló dél-európai foglalások 15%-kal estek vissza.
„Lehet, hogy a dél-európai nyaralás napjai meg vannak számlálva”
– jegyezte meg.
A „coolcation” két fő célcsoportja a nyugdíjhoz közeledő boomer generáció, akiknek több szabadidejük van és kevésbé érinti őket az infláció, valamint a 18-35 év közötti fiatal, pályakezdő utazók, akik az élményeket előbbre helyezik a tárgyaknál.
Olvasd el ezt is! Ez az úti célok az utazási szakértők kedvencei
Miközben olyan népszerű célpontok, mint Róma, Barcelona vagy Athén továbbra is népszerűek, a szélsőséges időjárás miatt sokan új alternatívákat keresnek. A Globetrender vezérigazgatója, Jenny Southan szerint a „coolcation” nem csupán divat, hanem tudatos választás a klímaváltozás okozta hőhullámok és erdőtüzek elkerülésére. Sokan tavasszal vagy ősszel utaznak a Földközi-tengerhez, míg a nyári hónapokra hűvösebb helyeket, például Norvégiát vagy Finnországot választják.
Fotó: Unsplash
Tavaly Európa a valaha volt legmelegebb nyarát élte meg, és szakértők figyelmeztetnek, hogy a márciusi hőmérsékleti rekordok előrevetíthetik az extrém időjárást idén nyárra is.
„A coolcation trend azt tükrözi, hogy egyre többen tudatosan kerülik el az extrém nyári hőséget és az évente visszatérő erdőtüzeket egyes régiókban”
– mondta Southan.
Észak-európai országok, mint Svédország vagy Észtország számára ez gazdasági lehetőség. Bár még korai lenne megítélni a trend valódi hatását, a látogatószám növekedése és a természetközeli nyaralások iránti vágy hosszú távon is befolyásolhatja a turizmust.
„Sok tényező befolyásolja, hogy az emberek milyen típusú nyaralást választanak. Nincsenek pontos adataink arról, mekkora ez a trend, vagy pontosan honnan jön. Ha folytatódik is, még mindig a kezdeti szakaszban tart”
– írja a Visit Sweden.
A trend előnye lehet, hogy csökkenti a túlterheltséget a hagyományos nyári célpontokban, és segíthet a turizmus egyenletesebb elosztásában az év során. Southan szerint a jövőben egyre többen fognak elmenekülni a lakóhelyük forró nyarai elől, így a napimádat korszaka véget érhet.
(CNBC)
Borítókép: Unsplash