
44 fokkal érkezik a hőhullám: vörös riasztást adtak ki a magyarok kedvenc nyaralóhelyein
Európa nagy részét rendkívüli hőhullám sújtja, és a népszerű nyaralóhelyek sem kivételek. Franciaország, Spanyolország és Olaszország több térségében már 40 fok feletti hőmérsékletekre készülnek, egyes helyeken pedig vörös riasztást rendeltek el a hőség miatt.
A szakemberek szerint a rendkívüli meleg kialakulásában egy úgynevezett hőkupola játszik fontos szerepet. Ilyenkor egy magas légnyomású rendszer csapdába ejti a forró levegőt, miközben a felhők kialakulását is gátolja, így a hőmérséklet napokon át rendkívül magas maradhat. A mostani hőhullámot tovább erősíti egy afrikai anticiklon is, amely a Szahara felől érkező forró levegőt Nyugat- és Közép-Európa fölé sodorja. A szakértők szerint az éghajlatváltozás miatt az ilyen szélsőséges hőhullámok egyre gyakoribbá válhatnak, Európa ugyanis gyorsabban melegszik, mint a világ többi kontinense.
Franciaországban az ország több mint felére vörös hőségriasztást adtak ki. Bordeaux környékén például akár 42 Celsius-fokig is emelkedhet a hőmérséklet, emiatt több iskolát ideiglenesen bezártak. Párizsban a zene ünnepeként ismert Fête de la Musique idején külön intézkedéseket vezettek be a hőség miatt. Több tengerparti üdülőhelyen pedig szigorítottak a közterületi szabályokon. Narbonne-ban, Deauville-ben, Arcachonban és Les Sables-d’Olonne-ban akár 150 eurós (53 100 forint) bírságot is kaphatnak azok, akik a strandtól távol félmeztelenül sétálnak.
Spanyolországban szintén extrém melegre készülnek. Az ország több régiójában már elérte a 40 fokot a hőmérséklet, az előrejelzések szerint pedig egyes területeken akár 44 Celsius-fok is lehet a hét folyamán. A Time Out beszámolója szerint a 17 spanyol régió közül 13-ban narancssárga riasztás van érvényben, míg a Baszkföldön vörös figyelmeztetést adtak ki. A hőség Németországot, Belgiumot, Portugáliát és Olaszországot is érinti. Több helyen az év eddigi legmelegebb napjaira számítanak.

Bár a hatóságok egyelőre nem tanácsolják a térségek elkerülését, a turistáknak azonban fokozott óvatosságot javasolnak. A legmelegebb órákban érdemes árnyékban maradni, rendszeresen vizet inni, és figyelni a fényvédelemre is, amelynek helyes használatáról ebben a cikkben írtunk részletesebben.

