Naplemente

Perzselő hőmérsékletet hoz az európai hőhullám

A mitológiai alvilági szörnyről elnevezett hőhullám miatt halt meg egy olasz férfi.

Az Európában végigsöprő halálos kánikula követelte az első halálos áldozatot, ami egészségügyi figyelmeztetést jelentett a turisták számára.

A jelentések szerint egy 44 éves munkás kedden délben, 40 Celsius-fokos hőségben festett egy zebraátkelőt, amikor összeesett a Milánó melletti Lodi városában. Az utcatábla-festő férfi kollégáival volt, amikor eszméletét vesztve a földre zuhant, és kórházba szállították, ahol már nem tudták megmenteni az életét, írja az Independent a Times híre alapján.

Úgy vélik, halála összefüggésben van a jelenleg a kontinensen uralkodó rendkívüli hőséggel.

A DanteIsteni színjáték című művének alvilági szörnyéről, Cerberusról elnevezett hőhullám halad át Olaszországon, ahol szerdán ismét 40 Celsius-fokos csúcshőmérsékletet mértek, Szicíliában és Szardínián pedig az előrejelzések szerint akár 48 Celsius-fok is lehet.

Salvatore Cutaia, a Fenealuil Milan-Cremona-Lodi-Pavia főtitkára elmondta, hogy az éghajlat balesetek és halálesetek okozója is, így ez a helyzet a hőmérséklet miatt megismétlődhet.

„Komolyan meg kell kérdőjeleznünk magunkat, és súlyosan szankcionálni kell az elkerülhető haláleset felelősségét.”

A Földközi-tengeren a hőmérséklet ezen a héten európai rekordot dönthet, mivel a hőhullám Dél- és Kelet-Európát kezdi elborítani. A térségben nyaralók ezreit figyelmeztetik, hogy a veszélyes hőségben fokozott óvatossággal járjanak el.

Az európai történelem legmagasabb hőmérsékletét a szicíliai Siiracusában mérték 2021. augusztus 11-én, 48,8 Celsius-fokos csúcshőmérséklettel.

Luca Mercalli professzor, az Olasz Meteorológiai Társaság elnöke elmondta, hogy a közelgő 40 vagy 45 fok feletti hőmérséklettel a rekord közelébe kerülhetnek.

A helyi Vöröskereszt felszólította az embereket, hogy a nagy melegben figyeljenek a legveszélyeztetettebbekre. Arra kérik az embereket, hogy maradjanak hidratáltak, kerüljék a koffeint és az alkoholt, és figyeljék a hőguta jeleit, miután egy brit turista összeesett és elájult a római Colosseum előtt, amikor a hőmérséklet kedden elérte a 36 Celsius-fokot.

Az előrejelzések szerint a rendkívüli hőség körülbelül két hétig tart majd a Földközi-tenger térségében, és várhatóan Olaszországot sújtja majd a legsúlyosabban.Stefano Rossi olasz meteorológus a La Stampa nevű olasz lapnak elmondta, hogy a félszigeten a páratartalom miatt a hőmérséklet éjszaka sem fog 22 Celsius-fok alá süllyedni.

A hőhullám Franciaországot, Németországot, Spanyolországot és Lengyelországot is sújtja; Spanyolország egyes részein a hét folyamán várhatóan 44 Celsius-fokot is elérheti a hőmérséklet.

Richard Betts professzor, a Met Office és az Exeteri Egyetem éghajlatkutatója szerint a riasztóan magas értékek összhangban vannak a tudósok figyelmeztetéseivel a fosszilis tüzelőanyagok folyamatos használatával kapcsolatban.

„Ez az egész egy erős emlékeztető arra, amit már régóta tudunk, és egyre szélsőségesebb szélsőségeket fogunk látni, amíg nem hagyjuk abba az üvegházhatású gázok légkörbe történő felhalmozódását”

– nyilatkozta a BBC-nek.

A Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) tanulmánya szerint a tavaly nyári hőhullámok több mint 61 000 ember halálához járulhattak hozzá Európában.

Európában 2022-ben volt a valaha mért legmelegebb nyár, amelyet perzselő hőhullámok, pusztító aszályok és tomboló erdőtüzek jellemeztek.

A Copernicus Climate Change Service (C3S) tudósai szerint az európai hőhullám gyakorlatilag lehetetlen lett volna a globális felmelegedés nélkül. Az ember okozta klímaválság miatt a hőhullámok egyre intenzívebbé és gyakoribbá válnak, mutatták ki különböző értékelések.

Idén, az El Nino, a fokozott felmelegedéssel járó időjárási jelenség kezdetével, az 1,2 Celsius-fokos globális felmelegedésen felül, máris szélsőséges hőmérsékleteket tapasztaltak Ázsiában, Észak-Afrikában és Észak-Amerikában.

Nyitókép: Unsplash