Mégsem úgy népesítettük be a földet, ahogy eddig gondolták a tudósok
A kutatást a Fa-Gang Wang vezette kutatócsoport végezte egy észak-kínai régészeti lelőhelyen, Xiamabeiben. Egy olyan kultúra nyomaira bukkantak, melyben az emberek okkert dolgoztak fel, majd pigmenteket állítottak elő belőle. A felfedezés első hallásra nem tűnhet olyan érdekesnek, viszont a szakértőket nagyon elgondolkodtatta.
Az okker jelenléte a területen arra utal, hogy az ősi törzs fejlett kognitív képességekkel rendelkezett. Egyrészről azért feltételezik ezt, mert a pigmenteket művészeti célokra lehetett használni, de gyakorlati hasznuk is volt a bőr eszközök kezelésénél.
Az agyagban megtalálható okkert különböző lelőhelyekről hordták a településre, majd ütögetéssel és csiszolással dolgozták fel. A felfedezés konkrétan egy mészkő lapát, mellyel ezt a folyamatot végezték. Az állandó használat és a nagy mennyiségű színezőanyag miatt a felülete elszíneződött.
Fotó: FA-GANG WANG, FRANCESCO D’ERRICO / WANG ET AL. NATURE. 2022
Ez a felfedezés azt a gondolatot indította el a szakértőkben, hogy a föld benépesítése nem egy időben zajlott Afrikából kiindulva, hanem különálló szakaszonként hódított meg új területeket az emberiség.
„Eredményeink azt mutatják, hogy a jelenlegi evolúciós forgatókönyvek túl egyszerűek. A modern ember és a kultúránk a genetikai és társadalmi cserék ismétlődő, de eltérő epizódjai révén alakult ki nagy földrajzi területeken, nem pedig egyetlen, gyors szétszóródási hullámként Ázsián keresztül."
— olvashatjuk az ARTnews írásában.
Ezt a tagoltságot az is bizonyítja, hogy a régészek Xiamabeiben nem találtak csontból készült eszközöket és díszeket, pedig abban a korban ezek nagyon jellemzőek voltak az ősi törzsekre.
Nyitókép: Shutterstock