Vicsorgó kutya

Harapósabb a kutyád mostanában? Ez a magyarázat!

A Harvard Medical School új tanulmánya szerint a kutyák statisztikailag nagyobb valószínűséggel mutatnak agresszív, harapós viselkedést a forró, napos és szmogos napokon.


„Az emberek több erőszakos bűncselekményt követnek el, amikor magasabb a hőmérséklet és a légszennyezettség”

– olvasható egy, a Nature című folyóiratban csütörtökön megjelent tanulmányban, melyben azt vizsgálták, hogy a környezeti tényezők befolyásolják-e az embert harapdáló kutyák napi arányát is.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kutyák, illetve az emberek és kutyák közötti interakciók ellenségesebbek a forró, napos és szmogos napokon. Ez arra utal, hogy a rendkívüli hőség és a légszennyezés társadalmi terhei közé tartoznak az állati agresszió költségei is.

A kutatók nyolc amerikai város nyilvánosan elérhető adatait felhasználva több mint 70 000 dokumentált kutyaharapásos esetet elemeztek, melyek mindegyike a 2009-2019-es években került rögzítésre (a pandémiás adatokat szándékosan kihagyták.)

Ezután a kutyaharapások eseteit összevetették a rendelkezésre álló időjárási adatokkal. A regisztrált kutyaharapások 11 százalékkal nőttek azokon a napokon, amikor különösen magas volt az UV-sugárzás, négy százalékkal az általános melegebb napokon, és három százalékkal azokon a napokon, amikor az ózon, egy gyakori szennyező anyag, nagyobb mértékben volt jelen.

Érdekes módon a kutyaharapások valamivel kisebb valószínűséggel fordultak elő esős napokon.

A tanulmánynak van néhány korlátja is. Nem a hő az egyetlen tényező az agresszióban, és a Harvard kutatói megjegyezték tanulmányukban, hogy az általuk használt harapási feljegyzésekből hiányoztak olyan részletek, mint a kutya fajtája, neme vagy ivartalanított állapota, továbbá olyan harapós információk, mint az életkor, a nem, valamint a kutyával való ismeretség és a kutyaharapáshoz vezető interakciók.

Nem a kutyák az egyetlenek azonban, akik a hőségben különösen gonoszak lesznek. Ahogy a kutatók a tanulmányban megjegyzik, az embereknél is jól dokumentált a hasonló kapcsolat, bár negyven fokban érthető, hogy mindenki harapósabb.

Nyitókép: Shutterstock