
Hamarosan beszélgethetünk az állatainkkal – de van egy nagy veszélye
A London School of Economics and Political Science (LSE) székhelyén működő Jeremy Coller Centre for Animal Sentience szeptember 30-án kezdi meg kutatását, számos tudományág szakértőinek bevonásával.
A projektjeik között szerepel egy olyan is, amely azt vizsgálja, hogy a mesterséges intelligencia hogyan segíthet az embereknek „beszélgetni” a háziállataikkal, valamint hogyan kerülhetők el a lehetséges veszélyek.
A mesterséges intelligencia megjelenésével teljesen új szintre emelkedik az a mód, ahogyan a háziállatunk képes lesz beszélni hozzánk. A mesterséges intelligencia azonban gyakran olyan kitalált válaszokat generál, amelyek a felhasználónak tetszenek, ahelyett, hogy az objektív valóságban rögzülnének. Ez katasztrófa lehet, ha a háziállatok jóllétére alkalmazzák. Sürgősen szükségünk van az állatokkal kapcsolatos felelős, etikus mesterséges intelligencia alkalmazását szabályozó keretrendszerekre. Jelenleg teljesen hiányzik a szabályozás ezen a területen. A központ olyan etikai irányelveket akar kidolgozni, amelyek világszerte elismertek lesznek
– mondta el Jonathan Birch professzor, a központ igazgatója a Guardiannek.

Jeff Sebo, a New York-i Egyetem Környezet- és Állatvédelmi Központjának igazgatója a lapnak elmondta, hogy az állatok érzékenységének és jóllétének kérdései, a mesterséges intelligencia állatokra gyakorolt hatása, valamint az állatokkal kapcsolatos közvélemény hozzáállása
a legfontosabb, legnehezebb és legelhanyagoltabb kérdések közé tartoznak, amelyekkel társadalmunknak szembe kell néznie. Az emberek több millió fajjal és több százmillió egyeddel osztoznak a világon, és az egész világon hatással vagyunk az állatokra, akár tetszik, akár nem.
Kristin Andrews professzor, az új központ egyik kurátora elmondta, hogy szerinte az új projekt akár az emberi tudatosság és annak mibenlétének kérdésére is választ adhat, amelyet a tudomány legnagyobb kérdésének tart.
Még mindig nem értjük, hogy mitől lesz az ember tudatos, vagy hogy miért kezd vagy hagyja abba valaki a tudatosságát. De azt tudjuk, hogy a válaszokhoz úgy juthatunk el, ha először az egyszerű rendszereket tanulmányozunk: a tudomány az egyszerű organizmusok tanulmányozásával nagy előrelépéseket tett a genomika és az orvostudomány területén.
Már májusban 30 fokkal vár ez a szigetcsoport – és könnyebb…

