A tudományos ok, amiért egyesek nem tudnak hosszú hajat növeszteni
Talán úgy tűnhet, hogy néhány embernek a hosszú, dús fürtjei könnyedén nőnek. Egyesek pedig arról álmodoznak, hogy a hajuk a vállukig érjen, de képtelenek megnöveszteni, bármit is tesznek. De mi lehet ennek az oka?
Hogyan nő a haj?
Először is fontos megértenünk, hogy hogyan működik a haj növekedése. Dr. Ross Kopelman hajbeültetési sebész a HuffPostnak elmagyarázta, hogy hogyan nő a haj, és mi szabályozza ezt a növekedést.
Bár úgy tűnik, hogy a hajunk varázslatos módon nő ki a fejünkből, a növekedés egy összetett, négylépcsős folyamatot tartogat magában.
A haj először az aktív növekedés anagén fázisán megy keresztül, amely a leghosszabb és legfontosabb fázis. Dr. Zafer Cetinkaya, az EsteNove hajátültetéssel foglalkozó sebésze elmagyarázta, hogy a haj növekedése a hajhagymáknak nevezett kis struktúrákban kezdődik, amelyek a bőr alatt helyezkednek el. Minden egyes tüsző tövében egy hajhagyma található. Ahogy a hajhagymában lévő sejtek szaporodnak, felfelé tolódnak a hajhagymán keresztül. Ahogy ezek a sejtek a tüszőn keresztül haladnak, elhalnak és megkeményednek, és egy keratin nevű fehérjéből álló hajszálat alkotnak.
Miután ez a folyamat véget ér, a haj a katagén átmeneti fázisba lép, amelynek során a haj növekedése leáll, és a tüsző összezsugorodik. Ezt követi a nyugalmi telogén fázis, amikor a haj a kihullásra készül. Végül a haj az exogén fázisba lép, amikor a haj kihullik, helyet adva az új hajnövekedésnek.
Cetinkaya elmondta, hogy hajunk folyamatosan ciklikusan járja ezeket a fázisokat, biztosítva, hogy új hajszálak váltsák fel a régieket. Szerencsére minden egyes hajszál a saját növekedési ciklusa szerint működik, ami megakadályozza, hogy egyszerre veszítsük el az összeset.
„Gondoljunk erre úgy, mint egy lépcsőzetes váltóversenyre, ahol minden hajszál más-más fázisban van”
– mondta Kopelman.
Mitől függ a hajunk hossza?
Az, hogy a hajkoronánk milyen hosszúra nő, az anagén fázistól függ.
„Az anagén fázis határozza meg, hogy milyen hosszúra nő a hajad”
– mondta Cetinkaya.
„A fejbőrödön lévő haj 85-90%-a az anagén fázisban van, és minél hosszabb az anagén fázis, annál hosszabbra nőhetnek az egyes hajszálak.”
A szakértő szerint többek között azért is van az, hogy egyesek hosszú hajat tudnak növeszteni, mások pedig nem, mert az anagén fázis hossza egyénenként jelentősen eltér. Ez a fázis jellemzően két és hét év között tart. Az pedig, hogy meddig tart a fázis, több tényezőtől függ. Azonban „a genetika a legjelentősebb tényező, mivel a DNS diktálja a haj hosszát és növekedési ütemét”
– mondta Cetinkaya.
„Az etnikai háttér szintén befolyásolja a haj növekedési jellemzőit. Például az ázsiai származású embereknek gyakran hosszabb az anagén fázisuk és gyorsabban nő a hajuk, mint az afrikai vagy kaukázusi származásúaknak.”
Azonban fontos ügyelni a haj megfelelő ápolására is.
Előfordulhat, hogy a hajunk még azelőtt eltöredezik, hogy elérné a teljes hosszát, ez pedig a haj nem megfelelő ápolásának köszönhető.
„A hőformázás, a feszes frizurák és a kémiai kezelések törést okozhatnak, ami azt a látszatot kelti, hogy a haj nem nő, még akkor is, ha igen.”
Egyesek azt gondolhatják, hogy a hajuk nem képes hosszúra megnőni, miközben igazából a rossz ápolással károsítják a hajukat. Ezen káros gyakorlatok abbahagyása hosszabb hajat eredményezhet a hosszabb anagén fázisban lévők számára.
Nyitókép: Shutterstock
- A rendszeres vágástól jobban nő a hajad? Végre itt az igazság! ›
- Megvan a magyarázat az Emily Párizsban Gabrieljének fura frizurájára ›
- Ezért gubancolódik könnyen a hajad, és így tehetsz ellene ›
- Ilyen gyakran érdemes hajat vágatni a típus és hossz alapján ›
- Victoria Beckham visszavágatta hosszú haját Posh Spice-bobra ›