Orrát fújó nő a repülőgépen

Repülés influenzaszezonban? Ide üljünk, hogy ne kapjuk el

Ez az ülés kiválasztásának két aranyszabálya, hogy elkerüljük az influenzát.


„A modern repülőgépeken nagy hatékonyságú részecskeszűrők vannak, amelyek tisztítják a recirkulált levegőt, így a levegőben szálló részecskék, például a vírusok száma jelentősen csökken”

– mondja Bernadette Boden-Albala, a University of California Irvine Joe C. Wen School of Population and Public Health alapító dékánja.

A probléma igazából az útitársakkal van, mutat rá Boden-Abdala. Ha közvetlen kapcsolatba kerülünk egy olyan repülőgép utasával, aki influenzás vagy más baktériummal fertőzött, akkor azt könnyen elkaphatjuk mi is. De érdekes módon a repülőgépen elfoglalt helyünk valóban befolyásolhatja a megbetegedési esélyeket.

„A legtöbb esetben az influenza és a megfázás kockázatának csökkentése szempontjából a repülőgépen az ideális hely az ablakülés, mivel távolabb van a nagy forgalmú területektől, például a folyosótól és a mosdótól”

– magyarázza a szakértő.

Egy, a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban közzétett tanulmány azt vizsgálta, hogyan terjedhetnek a légúti megbetegedések a transzkontinentális járatokon. Az eredmények azt mutatták, hogy kisebb a kockázat, ha az ablak közelében ülünk, és utána ülve is maradunk.

Az utastérben való mozgás nem jó ötlet, mivel megnöveli annak az esélyét, hogy 1-2 méteren belül kerülünk a rosszul lévő utasokhoz, és megérintjük a baktériumos felületeket.

Az ablak melletti ülésen arra figyeljünk, hogy ne támasszuk a fejünket az ablaknak, mivel az tele van baktériumokkal.

Ha valaki a közelünkben köhög vagy tüsszent, nem biztos, hogy van értelme arra kérnünk, hogy üljön át máshova, ha tud.

„Lehet, hogy valaki néhány sorral hátrébb köhög vagy tüsszent, és az ebből származó cseppek elég messzire eljuthatnak”

– mondja Karen Duus, a nevadai Touro Egyetem mikrobiológia és immunológia professzora.

Duus rámutat egy 2016-os, 14 tanulmányt tartalmazó szisztematikus áttekintésre, amelyből kiderül, hogy a repülőgépen influenzának kitett és megbetegedett emberek 42%-a az indexes esethez képest két soron belül ült.

„Ez tehát azt jelenti, hogy 58%-uk távolabb volt. Viseljünk maszkot, amely megvédhet a levegőben lebegő cseppektől és részecskéktől.”

Sajnos nincs olyan, hogy influenza-mentes zóna. Nem számít, hogy a gép elején vagy hátuljában ülünk, bár a repülőgép mosdója melletti üléseket érdemes elkerülni.

„Ha a mosdóhoz közeli ülésen ülsz, ahol az emberek sorban állnak, az csak növeli a potenciális vírusoknak való kitettségedet”

– figyelmeztet Boden-Albala.

Mit tehetünk azért, hogy egészségesek maradjunk repülés közben?

Az ülés gondos kiválasztásán túl más trükkökkel is csökkenthetjük a légi utazás okozta megbetegedés kockázatát:

  • Töröljük le az ülések hátulján lehajtható asztalt: Az olyan kemény felületek, mint a tálcás asztalok, a biztonsági övek és az ülések karfái nagyobb valószínűséggel adják át az ép vírusrészecskéket. Az influenzavírusok több órán keresztül is életben maradhatnak a felületeken, és sok náthavírus ennél jóval tovább is. Használjunk fertőtlenítő kendőt a vírusok és baktériumok eltávolítására.
  • Ne nyúljunk az WC lehúzóhoz. A lehúzó és a mosdó egyéb felületei a repülőgép leginkább baktériumokkal teli pontjai közé tartoznak. Ne érintsük meg a mosdó berendezési tárgyait közvetlenül kézmosás után, használjunk papírtörlőt a csapok elzárásához és az ajtók kinyitásához.