
A brit királyi család idén nagy fizetésemelést kap
De honnan származik ez a plusz pénz, mire fogják felhasználni a királyi család tagjai, és hogyan illeszkedik a fizetésemelés Károly király karcsúsított és költséghatékonyabb monarchiára vonatkozó tervéhez?
Tekintettel arra, hogy magánvagyonukat és bankszámláikat szigorúan titokban tartják, szinte lehetetlen biztosan megmondani, mennyire gazdagok valójában a brit királyi család tagjai. A Forbes becslése szerint birodalmuk 28 milliárd dollárt ér – de még így sem Károly király a leggazdagabb ember az Egyesült Királyságban.
A Sunday Times évente közzétett 350 leggazdagabb britet tartalmazó Rich List-jében Károly a 258. helyen végzett. Becsült nettó vagyona: 610 millió font (kb. 296 milliárd forint).
A lista élén Gopi Hinduja üzletember és családja áll 2,2 milliárd font nettó vagyonnal. De rengeteg más ismerős arc is előkelőbb helyen végzett az uralkodónál, például:
- Paul McCartney énekes és felesége, Nancy a 165. helyen állnak, 1 milliárd fontos vagyonnal
- J.K. Rowling, a Harry Potter-könyvek írója 945 millió fonttal a 175. helyen áll
- Rishi Sunak volt brit miniszterelnök és felesége, Akshata Murty a 245. helyen állnak 651 millió fontos vagyonukkal
Egyetlen más vezető királyi személy sem került fel a listára.
Hogyan keresnek pénzt a királyi családtagok?
A brit királyi családnak három fő bevételi forrása van: a Fitzwilliams szerint a Sovereign Grant, a Cornwall hercegség és a Lancaster hercegség.
„A Sovereign Grant az az éves támogatás, amelyet a királyi család a közpénzekből kap, míg a Duchy of Cornwall és a Duchy of Lancaster két föld- és birtokportfólió, amelyek Károly király és legidősebb fia, Vilmos herceg tulajdonában vannak”
– magyarázza Richard Fitzwilliams királyi szakértő.
A király és a walesi herceg egyenként évente mintegy 50 millió fontot keresnek hercegségeikkel, amelyek együttesen 20,8 milliárd dollárnak megfelelő értéket képviselnek. Ami a Sovereign Grantet illeti, az minden évben milliókat biztosít a királyi családnak, és ez hamarosan még nagyobb lesz.
A brit királyi család 2025 áprilisában 45 millió fonttal többet kap, így éves jövedelmük, a Sovereign Grant 86,3 millió fontról 132 millió fontra emelkedik – ez 53%-os növekedés.
Az uralkodói támogatást a brit adófizetők finanszírozzák, amely a király és más magas rangú királyi személyek hivatalos feladatainak támogatására, valamint a királyi paloták és birtokok megfelelő karbantartásának biztosítására szolgál. Más szóval, azért van, hogy fenntartsa a monarchiát.
„Technikailag Károly király, mint uralkodó kapja a pénzt, de nyilvánvalóan ez minden, csak nem egy magánkiadási számla”
– mondja Fitzwilliams.
A királyi család minden évben közzéteszi pénzügyi jelentéseit az interneten, így mindenki láthatja, hogy pontosan hová is ment a pénz. Ráadásul az uralkodói támogatást ötévente felülvizsgálják és kiigazítják, így csak azért, mert a királyi családnak ezúttal szerencséje volt, hogy fizetésemelést kaptak, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez örökre megmarad.
A plusz pénz legnagyobb részét a Buckingham-palota felújításának időben és a költségvetésen belül történő biztosítására fordítják. A brit monarchia székhelye – amely a legtöbb Londonba látogató számára a bakancslistán szereplő nevezetesség – jelenleg 10 éven át tartó nagyszabású felújításon esik át, amelynek során biztosítják, hogy az összes elektromos kábelezés, vízvezeték- és fűtési rendszer korszerű legyen. Jelentős mennyiségű munka vár rájuk, tekintve, hogy az 1950-es évek óta változatlanul hagyták őket. A teljes felújítás mintegy 369 millió fontba kerül, amelyet nagyrészt az adófizetők finanszíroznak.
Az uralkodói támogatás fennmaradó részét Fitzwilliams szerint „a királyi ház személyzetének fizetésére, a királyi család tulajdonában lévő többi palota fenntartására, valamint a hivatalos megbízatások és utazások kifizetésére” fogják fordítani.
Amikor Károlyt 2022-ben megkoronázták, azt ígérte, hogy karcsúsítja a monarchiát és csökkenti a költségeket. Bár egy 55 millió dolláros fizetésemelés nem éppen „költségvetésbarát”, nem feltétlenül mond ellent a tervének.
„Jó oka van a plusz pénznek – nevezetesen a Buckingham-palota felújítása. És hosszú távon Károly talán még a költségek megtakarításában is segíthet, mivel a palotában beszerelt összes új kazán, cső és fűtőegység csökkenti a havi számlákat”
– mondja Fitzwilliams.
Mi több, a király már eddig is csökkentette a kiadásokat azzal, hogy jelentősen csökkentette a királyi személyzet létszámát. Királyi feladataikból való kilépéssel pedig Harry herceg és Meghan Markle kiléptek a királyi fizetési listáról, még több pénzt megtakarítva az adófizetőknek.