Vigyázz! A kutyád elkaphatja tőled a stresszt

Vigyázz! A kutyád elkaphatja tőled a stresszt

Kedvenceink élete ma könnyűnek tűnhet, azonban még mindig sok stresszel kell szembenézniük - beleértve az állatorvoshoz való látogatásokat is.



Néhány évvel ezelőtt francia kutatók kimutatták, hogy a gazdik viselkedése az állatorvosnál befolyásolja az állat stressz-szintjét. A tanulmány azt is megállapította, hogy a negatív magatartás, például a szidás, növeli a kutya szorongását az állatorvosi vizsgálat során.

A Belfasti Queen's Egyetemen nemrégiben végzett kutatás előtt azonban senki sem vizsgálta kontrollált környezetben, hogy milyen hatással van a tulajdonosok stressz-szintje a kutyáikra.

Ez a tanulmány eltér a korábbi kutatásoktól, mivel kifejezetten a tulajdonosok állapotának kihatását vizsgálja a kutyákra az állatorvosoknál.

A kísérletben huszonnyolc gazdi és kutyája vett részt. Mind a tulajdonosok, mind a kutyák szívritmus-monitorokat viseltek a teszt során, hogy nyomon követhessék a szívritmusukat a stressz szintjének mérésére.

Ezt követően a kutatók a gazdikat a stresszhatásnak vagy stresszoldó beavatkozásnak tették ki, és megfigyelték, hogy ez milyen hatással volt a kutyáikra.

A stresszt okozó beavatkozás egy digitális stressztesztből állt, amelynek során a tulajdonosoknak egy számolási feladatot, valamint egy szóbeli feladatot kellett végrehajtaniuk. A stresszoldó beavatkozás pedig egy ötperces vezetett légzésmeditáció volt.

A kutatók azt találták, hogy a kutyák szívverése csökkent, ahogy megszokták az állatorvosi környezetet. Ez pedig azt jelzi, hogy az állatorvosoknak időt kellene adniuk a kutyáknak, hogy megszokják a klinikát, mielőtt megvizsgálják őket.

Ez nem csak a stresszt csökkenti, de javíthatja az elvégzett vizsgálatok eredményét is, mivel az olyan mérőszámok, mint a szív- és légzésszámok a fokozott stressz hatására megemelkedhetnek.

Továbbá azt is megállapították, hogy a gazdik szívritmusának a kísérlet előtti és a kísérlet alatti változása előre jelzi a kutyájuk szívritmusának változását is. Ha a gazdi pulzusszáma a kísérlet során emelkedett vagy csökkent, akkor a kutya pulzusszáma is valószínűleg ezzel párhuzamosan emelkedett vagy csökkent.

Ezek az eredmények pedig arra utalnak, hogy a kutyák felismerik a stresszt a gazdáiknál, és ez befolyásolhatja a saját stressz-szintjüket.

Nyitókép: Unsplash

(Science Alert)