Egy új tanulmány szerint három kutyagazdi típus van – te melyikbe tartozol?
A Scientific Reports című tudományos folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány szerint a kutyagazdik három fő csoportba sorolhatók. Mutatjuk melyek ezek és az is kiderülhet számodra, hogy állattartóként melyikbe tartozol.
Miről szól a tanulmány?
Laura Gillet pszichológus, a magyarországi Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológia Tanszékének PhD-hallgatója, a Scientific Reports tanulmányának vezető szerzője elmondta, hogy a kutatáshoz az adta az ihletet, hogy egyik kollégája olyan adatokat talált, amelyek megerősítik, hogy sok gazdi fontosabbnak tartja kutyáját, mint az embereket.
„Nagyon érdekelt bennünket a kutyák változó szerepe a nyugati kultúrákban, különösen az alacsony termékenységi arány és a kisebb családok tekintetében”
– mondta.
„Azt is meg akartuk érteni, hogy mit jelentenek számunkra a kutyák ebben a világban, ahol elszakadtunk egymástól és szociálisan elidegenedtünk.”
Ehhez Gillet és kollégái 790 magyar kutyatulajdonost kérdeztek meg. A cél az volt, hogy megvizsgálják, hogy a kutyákra családtagként vagy akár gyermekként való tekintés befolyásolja-e az emberek gondoskodási módját, és ez hogyan hat a kutyák viselkedésére.
Az eredmények vizsgálata során a kutatók három különböző gazdaprofilt határoztak meg az alapján, hogy a gazdák milyen társadalmi és gyakorlati szerepet látnak a kutyáiknak az életükben. Ez lehetővé tette a kutatócsoport számára, hogy felmérje, hogyan különbözik az a gondoskodás, amelyet ezek a tulajdonosok a kutyáiknak nyújtanak.
Te milyen típusú kutyagazdi vagy?
Meglehet, hogy úgy tekintesz magadra, mint a háziállat szülőjére. Vagy inkább a társadként vagy barátodként és kollégaként kezeled. Ezek azok az elsődleges gazdaprofilok, amelyekre Gillet és csapata a tanulmány adatainak összesítése után jutott. Lássuk, te melyik csoportba tartozol!
A kutyaszülő
Akkor tartozol a „kutyaszülő” kategóriába, ha barátként vagy akár családtagként is hivatkozol a kutyusodra. Ebben az esetben a mély kötődés, amelyet megosztotok, fontosabb lehet számodra, mint az emberi kapcsolataid, és kevésbé valószínű, hogy gyakorlati okokból tartasz kutyát. Az ebbe a kategóriába tartozó gazdik a kutyájukkal együtt élnek és sok időt töltenek együtt.
A „kutyaszülő” profilba tartozó vizsgálati résztvevők voltak a legfiatalabbak, ami megerősíti azt az elképzelést, hogy az ezredfordulós és a Z generációs állattartók nagyobb valószínűséggel tekintik kutyájukat gyermeknek vagy szerves családtagnak, mint az idősebb generációk. A „kutyaszülők” következetlenséget mutattak a kutyájuk nevelésében is, bár a kutatók feltételezése szerint ez a tapasztalat hiányából adódhat.
A társ
A „társas” kutyatartók közé tartozol akkor is, ha barátként és családtagként tekintesz a kutyádra. Azonban ebben az esetben nem tekinted a kutyádat gyermekpótléknak, és nagyobb érzelmi távolságot tartasz.
A kolléga
Az ebbe a tartozó kutyagazdik általában családtagként is tekintenek a kutyájukra, azonban közben gyakorlati funkciókat töltetnek be velük. Ebben az esetben a gazdik úgy gondolnak a kutyájukra, mint a kollégájukra. Egy örző-védőre, akivel mellesleg túrázni és sportolni is lehet. A kolléga gazdik általában olyan kutyafajtákat tartanak, akik eszükről és munkakedvükről ismertek.
Nyitókép: Shutterstock