Színes LEGO-elemek egymáson

Mégsem fog újrahasznosított műanyagot használni a LEGO

A játékgyártó vállalat visszavonta Bottles to Bricks nevű kezdeményezését.

A nagy népszerűséget keltő projekt a hagyományos LEGO műanyagot egy új, újrahasznosított műanyag palackokból készült anyaggal kívánta helyettesíteni, de a játékgyártó vállalat a projekt környezeti hatásait a teljes ellátási láncban felmérve arra jutott, hogy az újrahasznosított műanyagból készült legódarabok előállításához többletanyagokra és energiára lenne szükség ahhoz, hogy azok elég tartósak legyenek.

Az átalakítási folyamat nagyobb szén-dioxid-kibocsátással járna, ezért a vállalat úgy döntött, hogy marad a jelenlegi fosszilis tüzelőanyag-alapú anyagoknál, továbbra is fenntarthatóbb alternatívák után kutatva.

Tinglong Dai, a Johns Hopkins Egyetem Carey Business School Operations Management és Business Analytics professzora szerint a Lego fordulata egy nagyobb trend kezdete, amely a teljes ellátási láncok fenntartható megoldásainak kifejlesztésére irányul a körforgásos gazdaságban. Az Európai Unióban és várhatóan Kaliforniában is az új szabályozások felgyorsítják a dolgokat.

Az üzleti vezetők egyre inkább beépítik a környezeti, társadalmi és irányítási tényezőket, közismert nevükön az ESG-tényezőket, működési és stratégiai kereteikbe.

A fenntarthatóságra való törekvés azonban megköveteli, hogy a termék teljes életciklusát figyelembe vegyék, az anyagoktól és a gyártási folyamatoktól kezdve a felhasználáson át az eladásig. Az eredmények azonban ellenkező értelműek, ahogy a Lego is felfedezte.

2020-2021 között a vállalat teljes kibocsátása 30 százalékkal nőtt, a koronavírus-járvány miatti zárlatok idején a Lego-készletek iránti megugró kereslet közepette, annak ellenére, hogy a vállalat vásárolt energiához, például villamos energiához kapcsolódó 2. hatókörű kibocsátása 40 százalékkal csökkent. A növekedés szinte teljes egészében a 3. hatókörbe tartozó kibocsátásokban következett be.

Ahogy egyre több vállalat követi a Lego példáját, és elkezdi jelenteni a 3. hatókörbe tartozó kibocsátásokat, valószínűleg ugyanebben a helyzetben találják majd magukat, mivel rájönnek, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítések gyakran az ellátási lánc és a fogyasztói felhasználás során keletkező kibocsátásokra korlátozódnak. Az eredmények pedig arra kényszeríthetik őket, hogy nehéz döntéseket hozzanak.

(ScienceAlert)

Nyitókép: Unsplash