Megőszülhetünk egyik pillanatról a másikra? A Marie Antoinette-szindróma

Megőszülhetünk egyik pillanatról a másikra? A Marie Antoinette-szindróma

A Marie Antoinette-szindróma egy olyan rejtélyes állapot neve, amely félelem vagy stressz hatására hirtelen ősszé változtatja az összes hajszálat. De tényleg teljesen megőszülhetünk egyik pillanatról a másikra?


Egyszer régen egy királynő barna hajjal feküdt le aludni, és reggelre fehér hajkoronával ébredt. Kivégzése reggelén egy férfi észrevette, hogy a haja ősz lett. Egy halálközeli élmény pedig egy fiatal katona haját egyik napról a másikra fehérré változtatta. Ez a három eset mind leírja azt, amit ma Marie Antoinette-szindrómának nevezünk.

A leghíresebb eset azonban természetesen az, hogy a fiatal francia királynő haja kifehéredett, miután a forradalom idején sikertelenül próbált elmenekülni Franciaországból. Bár Antoinette fiatalkorában szívesen púderezte a haját és viselt fehér parókát, egyáltalán nem örült a változásnak.

A Marie Antoinette-szindróma ilyen eseteire bár tudományos válasz nem igazán van, pedig esetek tucatjairól lehet tudni, némelyiknek még orvosok is szemtanúi voltak. Szóval létezik az Antoinette-szindróma?

Marie Antoinette haja a félelemtől változott fehérré

1791. június 20-án a francia királyi család elmenekült Párizsból, miközben forradalmárok üldözték őket. Marie Antoinette arra kényszerítette férjét, XVI. Lajost, hogy lovagoljon a bátyja, II. József császár által ellenőrzött területekre. Úgy gondolták, hogy a monarchiához még mindig hű 10 000 fős hadsereg lehetővé tenné a királyi család számára, hogy visszaszerezzék trónjukat.

A terv azonban megbukott.

A királynő és a király nevelőnőnek és inasnak álcázva magára hagyta Párizst. Végig lovagolták az éjszakát, remélve, hogy elérik a szövetségeseket, mielőtt elfogják őket. Szökésük híre azonban hamar elterjedt, és a francia nemzeti gárda keresni kezdte a királyi családot.

Varennes városában egy postamester jóval éjfél után szembesült az álruhás királlyal. Felemelt egy bankjegyet az uralkodó arcával. Senki sem tudta letagadni az egyezést. Gárdisták és fegyveres polgárok tömege kíséretében XVI. Lajos és Marie Antoinette visszatértek Párizsba.

Egyikük sem tudta újra elhagyni a várost. A király 1793-ban hazaárulási perrel és kivégzéssel nézett szembe és ugyan ez várt Marie Antoinette-re is.

Marie Antoinette mikor visszatért Párizsba már nem ugyanaz a nő volt, mint aki június 20-án éjjel elmenekült. A haja ugyanis egy éjszaka alatt sokkolóan fehérré változott.

Henriette Campan, a királynő udvarhölgye megerősítette a változást.

„Amikor először láttam őfelségét a varennes-i utazás szerencsétlen katasztrófája után... arcvonásai nem nagyon változtak meg; de az első kedves szavak után, amelyeket hozzám intézett, levette a sapkáját, és azt kívánta, hogy figyeljem meg, milyen hatást gyakorolt a gyász a hajára. Egyetlen éjszaka alatt olyan fehér lett, mint egy hetvenéves asszonyé”

– mesélte Campan. Marie Antoinette akkoriban mindössze 35 éves volt. A királynő egy gyűrűt mutatott udvarhölgyének, amelyben hófehér hajfürtje volt. A gyűrűn a „Fájdalomtól kifehérített” felirat szerepelt.

Ez, a Marie Antoinette-szindróma leghíresebb példája évszázadok óta zavarba hozza a tudósokat. Bár a haj a kor előrehaladtával kifehéredhet, de vajon tényleg lehetséges, hogy egyik napról a másikra megváltozik?

A Nature 2020-as tanulmánya a következő magyarázatot találta az esetre: a kutatás során kiderült, hogy az egerek stressznek való kitétele elpusztíthatja azokat a sejteket, amelyek a haj pigmentjét termelik. A stresszes egereknek hirtelen fehér szőrzetfoltjaik lettek.

A kutatások és az orvosok beszámolói tehát azt mutatják, hogy a haj kifehéredése a stressztől lehetséges. De valóban megtörténhet egyik napról a másikra? Talán csak szélsőséges helyzetekben - és ha valakinek a helyzete szélsőséges volt, az Marie Antoinette volt.

Nyitókép: Unsplash

(Ati)