
A Z generációsok új megküzdési stratégiát alkalmaznak a munkában
A poliamóriáról már hallottunk, de mi a helyzet a polimunkával?
Az Academized új tanulmánya szerint az amerikai munkaerő legnagyobb részét kitevő Y generációs korosztály 52 százaléka több munkahelyen is dolgozik egyszerre. Közülük 24 százalékuk három jövedelemszerző szerepkört lát el, és 33 százalékuk négy vagy annál is több állással rendelkezik.
A Paychex 2023-as felmérése hasonló mintákat mutatott ki a Z generáció körében: a válaszadók közel fele több munkahelyen dolgozik, 47 százalékuk három vagy annál több állást tart számon, ezek a számok pedig még mindig emelkednek.
Ez nem csak az ambícióról szól, hanem arról is, hogy alkalmazkodni kell a túléléshez egy olyan világban, ahol egy állás ritkán elég a megélhetéshez sok helyzetben.
Nem meglepő módon az elsődleges motiváció az anyagi biztonság. Az Academized tanulmányában megkérdezettek szerint a polimunka évi 12 000 és 45 000 dollár közötti többletbevételt jelenthet mindössze heti öt-húsz óra többletmunkáért.
Az infláció, a folyamatos, széles körű elbocsátások és a csökkenő bérnövekedés okozta stagnáló fizetések mellett ez a fajta extra jövedelem sokat jelenthet.
Ez is érdekelhet: 2025 hivatalosan is egy új emberi generáció kezdetét jelzi
„Jelenleg nincs munkahelyi biztonság. Nézzék meg, mi történik az állami szektorban: Olyan állások, amelyekről azt gondolnánk, hogy soha nem tűnnek el, megszűntek. Ezek olyan állások voltak, amelyeket az emberek nagyon biztonságosnak tartottak”
– nyilatkozta Lynn Berger, New York-i karrier-tanácsadó a Harper's Bazaarnak.
„A teljes munkaidős munkalehetőségek is óriási mértékben csökkentek”
– teszi hozzá Dave Rabin, San Francisc-i pszichiáter és idegtudós, aki 15 éve tanulmányozza a krónikus stressz emberekre gyakorolt hatását.
„A nagy- és kisvállalkozások egyszerűen nem kínálnak [annyi] ilyen állást; takarékoskodni akarnak az erőforrásokkal és spórolni a juttatásokon. Ez a végelszámolásról szól.”
Fotó: Shutterstock
Rabin hangsúlyozza a távmunka szerepét is a polimunka elérhetőbbé – és diszkrétebbé – tételében.
„Az embereknek több idejük van, és több pénzt akarnak keresni, így ha mindkettőt otthonról is megtehetik, miért ne tennék?”
Egyesek számára a motiváció túlmutat a pénzen, és a kreatív kiteljesedés, a készségfejlesztés, a szellemi fejlődés is szerepet játszik választásukban.
„Valaki, aki valójában kreatívabb, talán a pénzügyekben dolgozik, így megengedheti magának, hogy a kreatív tevékenységét mellékállásban végezze. Már régóta [beszélek] a polimunkáról az ügyfeleimmel; nagyon felszabadító lehet számukra, amikor felfedezik, hogy több dolgot is csinálhatnak, és nem kell egy dologba bezárniuk magukat”
– mondja Berger.
A polimunka hátrányai
Az egyik legnagyobb hátrányt az idő vagy annak hiánya jelenti.
Az Academized tanulmányában részt vevők 26 százaléka számolt be arról, hogy mellékállásuk negatívan befolyásolja személyes kapcsolataikat, és a nem munkával kapcsolatos tevékenységekre fordított idő is kevés marad így.
A polimunka emellett kiégéshez vezethet.
„Nem égethetjük a gyertyát mindkét végén. Ha a munkával elhasználod az üzemanyagot, és utána nem töltöd fel a tankodat azzal, hogy optimális lehetőséget adsz magadnak a regenerálódásra, akkor drámaian megnöveled a kiégés valószínűségét”
– figyelmeztet Rabin.
Ha pedig ez megtörténik, akkor egy ideig egyáltalán nem dolgozhatunk, amíg regenerálódunk.
„Ez biztosan nem jobb, mintha csak egy munkát végeznél. [A kiégés következményekkel járhat] a párkapcsolatokban, válással, vagy az emberek elveszítik a párjukat, mert túlhajszolják magukat, és állandóan ingerlékenyek otthon. Vannak kimondatlan, nem mérhető, nem pénzügyi következmények”.
Ez azt jelenti, hogy nem minden polimunkás egyformán van kitéve a kiégésnek. Rabin megjegyzi, hogy azok, akik valóban élvezik azt a munkát, amit végeznek – akár kreatív, intellektuális vagy érzelmi szempontból –, úgy találhatják, hogy a hosszabb munkaidő nemcsak elviselhető, hanem még energiát is ad.
„Ezáltal a normál esetben 40 órás munkahétnél hosszabb munkaidő valóban fenntarthatóvá válhat.”
Nyitókép: Shutterstock