
Te is így alszol? Lehet, hogy betegséget jelez
Hat figyelmeztető jel, amelyek az alvásszakértő szerint mögöttes egészségügyi problémákra utalnak.
Köztudott, hogy a megfelelő mennyiségű alvás elengedhetetlen az egészségünk javításához, és bár normális, hogy időnként küzdünk az alvással, a hosszú távú alvásmegvonás komolyan megviselheti az egészségünket.
Dr. Deborah Lee, az egyesült királyságbeli Dr. Fox Online Pharmacy alvásszakértője szerint a komoly alváshiánynak következményei lehetnek a fizikai és mentális jólétre, például hangulatingadozások, valamint olyan alapbetegségek, mint az alvási apnoe, az álmatlanság vagy a depresszió.
Az Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) szerint a hosszabb távú alvásproblémák hatással lehetnek a kapcsolatainkra és a társadalmi életünkre is, valamint állandóan fáradtnak érezzük magunkat, többet eszünk, és nem vagyunk képesek a napi feladatok elvégzésére. Az alvásproblémák tünetei közé tartozhat, hogy éjszaka többször felébredünk, nehezen tudunk elaludni, ingerlékenyek vagyunk, és egész nap nehezen tudunk koncentrálni.
„Sokan úgy gondolnak az alvásra, mint valami olyasmire, amit kompromittálni lehet vagy »később be lehet pótolni«, de a krónikus alváshiány komolyan megterhelheti az egészséget”
– mondja Lee.
A szakértő hat olyan kulcsfontosságú jelet említ, aminek megjelenésekor érdemes lehet orvoshoz fordulni.
1. Állandó fáradtságérzet a megfelelő pihenőidő ellenére
Dr. Lee szerint, ha napközben folyamatosan fáradtnak érezzük magunkat, még akkor is, ha elegendő alvásidővel rendelkezünk, az komolyabb alapproblémát jelezhet.
„A krónikus fáradtság olyan alvászavarok jele lehet, mint az alvási apnoe vagy a narkolepszia, amelyek megakadályozzák a pihentető, regeneráló alvást, így még egy teljes éjszakai alvás után is kimerültnek érezzük magunkat.”
2. (El)Alvási nehézségek
Fotó: Shutterstock
Az elalvási nehézségek vagy az éjszakai többszöri felébredés különböző alvással vagy mentális egészséggel kapcsolatos problémákra is utalhat.
„Ez egy újabb piros zászló. Az aggodalom itt az, hogy ezek az alvászavarok, különösen, ha több héten keresztül fennállnak, olyan állapotokra utalhatnak, mint az álmatlanság, a szorongás vagy akár a depresszió”
– mutat rá Lee.
Ez is érdekelhet: Nem mindegy, milyen sötétben alszunk
3. Hangulatváltozások és ingerlékenység
Az alváshiány nemcsak az energiára van hatással, hanem az egész nap folyamán az érzelmeinkre és arra is, hogyan viselkedünk másokkal.
„Ha egyre ingerlékenyebbnek, szorongóbbnak vagy depressziósnak találod magadat, az annak a jele lehet, hogy a tested nem kapja meg a hangulat szabályozásához szükséges minőségi alvást. Az alváshiány megzavarhatja az agy érzelmek feldolgozásának képességét, ami hangulatingadozásokhoz és fokozott stresszhez vezet”
– mondja Lee.
4. Koncentrációs nehézségek vagy memóriaproblémák
Lee szerint az olyan kognitív problémák, mint a fókuszálási nehézségek, a feledékenység vagy az agyi köd az alváshiány gyakori jelei.
„Ha nem alszunk eleget, az agynak nincs lehetősége az emlékek megszilárdítására vagy az alapvető helyreállító funkciók elvégzésére. Idővel ez koncentrációs nehézségeket és döntéshozatali zavarokat eredményezhet.”
5. Fokozott krónikus egészségügyi problémák
„A hosszú távú alváshiány összefügg a krónikus egészségügyi állapotok, például a magas vérnyomás, a szívbetegségek, a cukorbetegség és az elhízás fokozott kockázatával. Ha már küzdesz ezen állapotok bármelyikével, és az alvásminőséged rossz, kritikus fontosságú, hogy segítséget kérj egy egészségügyi szakembertől. Az alvás létfontosságú szerepet játszik az általános egészség fenntartásában, és a rossz alvás súlyosbíthatja a meglévő állapotokat”
– figyelmeztet Lee.
6. Alvással kapcsolatos sérülések vagy balesetek
Ha alvással kapcsolatos problémákat tapasztalunk, például napközbeni elbóbiskolást vagy alvajárást, egy szakemberrel való beszélgetés segíthet megtalálni a kiváltó okot.
„Ezek a tünetek súlyos alvászavarra, például alvási apnoéra utalhatnak, ami kihathat a biztonságunkra és az általános egészségünkre is. A kezeletlen alvászavaroknak messzemenő következményei lehetnek. A rossz alvás a károsodott kognitív funkcióktól kezdve a legyengült immunrendszerig mindennel összefügg. Az alvásproblémák korai kezelése az egészségügyi szolgáltatóval segíthet csökkenteni a hosszú távú kockázatokat, és javíthatja mind a mentális, mind a fizikai egészséget.”
Nyitókép: Shutterstock