Barbie-baba

5 ellentmondásos Barbie-figura, akik ma már nem születhetnének meg

Egy hónap múlva mutatják be Greta Gerwig várva várt Barbie-filmjét, melynek következtében érthető, miért olyan népszerű hónapok óta a Barbie-trend a divatiparban is. A Mattel ikonikus babafigurája visszatérő népszerűségnek örvend világszerte, ennek ellenére Barbie sem volt mentes az ellentmondásoktól az évek során.


Az 1959-ben született Barbie karcsú, fehér, szőke nőként kezdte életét, és sokáig nem volt más olyan baba a Barbie-univerzumban, amely tükrözte volna a babákat vásárló emberek sokféle hátterét. Bár a Barbie-t gyártó Mattel azóta próbálta behozni a lemaradást, többek között Down-szindrómás, hallókészülékkel és protézissel rendelkező Barbie-k piacra dobásával, volt néhány elég komoly melléfogása is.

Ezekből szedtünk össze párat.

1. Oreo Fun Barbie

Bármennyire is népszerű az Oreo keksz, Barbie-val való összeeresztése már 1997-ben is problémákat okozott. Az Oreo-témájú baba felháborodást keltett, mivel egy rasszista jelzővel volt összekapcsolva.

„A fekete Oreo Fun Barbie vidámsága, akit Oreo kekszek képeivel borított csomagolásban árultak, és akinek ruháján az Oreo szó díszelgett, úgy tűnt, hogy dermesztő módon gúnyolja ki...[egy] olyan ember kényszerhelyzetét, akit kívülről feketének, de belülről fehérnek látnak”

– írja Eula Biss amerikai esszéíró Notes from No Man's Land: American Essays című könyvében.

2. Tindézser Barbie

Bár teljes mértékben támogatandó az emberi tapasztalatok széles skáláját ábrázoló gyermekkori babák gyártása, a Mattel kamaszodó Barbie-babája mégsem lett olyan népszerű. Az 1975-ben piacra dobott Growing Up Skipper nevű figura megpróbálja megtanítani a gyerekeket életüknek erre a gyorsan közeledő szakaszára: a figura karjainak tekergetésével Barbie teste hirtelen megnőtt, és vele együtt a melle is.

Bár anatómiailag érthető döntésről volt szó, sokakat felháborított ez a modell, melyet az „egy baba, dupla élvezet” szlogennel reklámoztak.

3. Hidzsábot viselő Barbie

Ugyancsak megosztó volt a Mattel 2016-ban megjelent, hidzsábot viselő Barbie-ja, akit Ibtihaj Muhammad olimpiai vívó után mintáztak – ő az első muszlim származású amerikai nő, aki hidzsábban versenyzett az olimpián. Néhányan megkérdőjelezték a hidzsáb használatát, mely a New York Post jellemzése szerint „nőgyűlöletet a vallás álcája alatt, semmi több”.

Nagyjából ugyanebben az időben Haneefa Adam nigériai orvos tudós létrehozta a Hijarbie nevű Instagram-fiókot, ahol egy hagyományos Barbie-babát öltöztetett hidzsábba és szerényebb ruházatba. A cikk írásakor a fióknak több mint 56 000 követője van.

„Ez a vallásomban és a kulturális identitásomban gyökerezik. Ahogy Barbie öltözködik, az nagyon szegényes és más, és semmi baj nincs vele. Csak egy másik lehetőséget akartam adni a hozzám hasonló muszlim lányoknak”

– nyilatkozta Adam a CNN-nek.

4. Video Girl Barbie

A 2010-ben megjelent Video Girl Barbie fényévekkel megelőzte korát, ami a technológiai sajátosságait illeti. A babába egy beszerelt kamera segítségével 30 percnyi videót lehetett rögzíteni, amit aztán egy számítógépre továbbított. Fura módon a baba létezésére nem más, mint az amerikai hírszerző és biztonsági szolgálat, az FBI figyelt fel. A szülők kicsit aggódni kezdtek, amikor megtudták, hogy az FBI egy feljegyzést küldött ki, amelyben arra figyelmeztetett, hogy a baba „pornográfiát” vagy más nem megfelelő anyagokat rögzíthet".

Az FBI később kénytelen volt egy újabb közleményben tisztázni, hogy a figura nem feltétlenül jelent veszélyt, de nem szabad figyelmen kívül hagyni: „a figyelmeztetés célja az volt, hogy a bűnüldöző szervek tisztában legyenek azzal, hogy a baba, akárcsak bármely más videózásra alkalmas eszköz, bizonyítékot tartalmazhat, és hogy egy házkutatás során ne hagyjanak figyelmen kívül egy ilyen tárgyat”

– írták.

5. Share-a-Smile Becky

A befogadás terén tett hatalmas előrelépést jelenthetett volna Barbie világában az 1997-ben piacra dobott Share-a-Smile Becky – Barbie első kerekesszékes barátnője, mégsem így lett. Problémás módon a figura nem fért be Barbie álomházának ajtaján, ami sok fogyatékkal élő ember álmát hiúsította meg, akik saját magukat is szerették volna viszontlátni a Barbie-univerzumban.

Akkoriban a Mattel arról számolt be, hogy vizsgálják a Barbie tartozékainak hozzáférhetőségét, de végül a Share-a-Smile Becky-t tíz év sikertelenség után megszüntették, miután nem tudták alkalmassá tenni.

Karin Hitselberger, egy kerekesszékes, agyi bénulással élő blogger szerint sokan arról beszélnek, hogy Becky miért nem létezik többé semmilyen iterációban, hogy túl bonyolult volt a Barbie-világot úgy áttervezni, hogy Becky is beleférjen, ezért egyszerűen megszabadultak tőle.

(Glamour)

Nyitókép: Shutterstock