Méh, női reproduktív rendszer, nagyító alatt, rózsaszín háttér előtt

Millióval több méhnyakrák-ellenőrzésre kerülhetne sor a házi teszttel

A kutatók becslése szerint több mint egymillió nővel több életmentő méhnyakrák-ellenőrzésre kerülhetne sor, ha a brit Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) bevezetné a házilag, saját kezűleg végezhető tesztelést.

A King's College London kutatócsoportja szerint egy nemrég végzett önvizsgálati kísérlet eredményei „fantasztikusak” voltak, és „erőt adtak a nőknek”.

A házi tesztkészletek olyanok, mint a koronavírus-tesztekhez is használatos tampon, de hosszabbak, és elemzésre egy laboratóriumba küldik őket.

Az NHS rendkívül pozitívnak nevezte az eredményeket, és jelenleg azt vizsgálja, hogy bevezessék-e a rendszert.

A nőket 25 és 65 éves koruk között három-ötévente szólítják fel méhnyakrákszűrésre, Angliában azonban mintegy 4,6 millió nő, vagyis a a szűrést felajánló nők közel egyharmada nem megy el a vizsgálatra.

Mairead Lyons, az új teszt vizsgálatának egyik vezető tanácsadója a BBC-nek elmondta, hogy a méhnyakrákszűrés az elmúlt húsz évben csökkenő tendenciát mutat, vagy azért, mert az sok nő számára kellemetlen, vagy túl elfoglaltak, esetleg zavarban vannak.

A YouScreen nevű kísérlet az első alkalom, hogy az Egyesült Királyságban az önvizsgálatot a méhnyakrákszűrés részeként ajánlották fel (Ausztráliában, Hollandiában, Dániában és Svédországban már elérhető ez az opció). A nőknek és a méhnyakkal rendelkező személyeknek kétféle módon kínáltak önvizsgálati készletet:

  • Ha a szűrővizsgálat hat hónapja esedékes volt, és bármilyen okból elmentek a háziorvosukhoz, az orvosuk automatikusan értesítést kapott, és felajánlott egy készletet
  • Ha 15 hónapja esedékes volt a szűrővizsgálat, a készletet a lakcímükre kiküldték.

Az Egyesült Királyságban évente több mint 3000 új méhnyakrákos eset fordul elő.

A készlet egy hosszú vattapamacsot tartalmaz, amellyel a hüvely nyálkahártyáját kb. 20 másodpercig kell tamponálni. Ezt aztán elküldik egy laboratóriumba, ahol megvizsgálják a legtöbb méhnyakrákot okozó humán papillomavírus (HPV) jelenlétét. Abban az esetben, ha ez pozitív, további vizsgálatra küldik azt, hogy kiderüljön, a méhnyak bármelyik sejtje elindult-e a rákos megbetegedés felé vezető úton.

A kísérlet öt londoni kerületben, 2021-ben zajlott, és 27 000 tesztkészletet ajánlottak fel.cAz eClinicalMedicine című szaklapban közzétett eredmények a következőket mutatták:

  • 56%-uk elvégezte a háziorvosuk által felajánlott teszteket
  • 13%-uk elvégezte a házhoz küldött teszteket.

Ha ezeket az eredményeket Anglia egész területén megismételnék, a kutatók becslése szerint ez 69,9%-ról 77,3%-ra növelné a szűrések arányát – ez egy hároméves szűrési ciklus alatt körülbelül egymillió nővel több lenne.

A vizsgálat azt is kimutatta, hogy az önvizsgálat etnikai hovatartozástól és vagyoni helyzettől függetlenül elérhető volt a nők számára.

A méhnyakrák fő tünetei

  • az illető számára szokatlan hüvelyi vérzés, beleértve a szex közben vagy után, a menstruáció között vagy a menopauza után vagy a szokásosnál erősebb menstruáció
  • a hüvelyi folyás megváltozása
  • fájdalom szex közben vagy a hát alsó részén, a has alsó részén vagy a csípőcsontok között (medencében).

Nyitókép: Shutterstock