Körömdíszek manikűrözött kézen

Kreatív módon tesz a műanyagszennyezés ellen egy japán manikűrös

Naomi Arimoto a Tokiótól délre fekvő otthona közelében lévő homokos tengerparton apró műanyagdarabkák után kutat, amelyeket dekoratív körömdíszekké formál, hogy aztán a szalonjában felrakja a műkörmökre.

Naomi Arimoto manikűrös az ötletet azután találta ki, hogy részt vett a tengerparton végzett közösségi takarításokban.

„Abban a pillanatban kezdtem el foglalkozni a környezetvédelmi kérdésekkel, amikor a saját szememmel láttam, hogy mennyi műanyaghulladék van az óceánban. Azt gondoltam, hogy ez borzalmas”

– mondta a Reuters-nek.

A Nemzetközi Természetvédelmi Unió szerint évente mintegy 20 millió tonna műanyaghulladék kerül a környezetbe. Az ENSZ november 25-én kezdődő, a dél-koreai Busanban tartandó csúcstalálkozójának célja egy olyan mérföldkőnek számító egyezmény kidolgozása, amely globális felső határt szabna a műanyagtermelésnek.

A világ egyik legnagyobb műanyaggyártójának számító Egyesült Államok augusztusban jelezte, hogy támogatni fogja a globális egyezményt, amit a Greenpeace környezetvédelmi szervezet „vízválasztó pillanatnak” nevezett a műanyagszennyezés elleni küzdelemben.

Arimoto 2018-ban nyitotta meg körömszalonját otthonában, miután egy gerincbetegség miatt fel kellett adnia szociális munkás karrierjét, és 2021 óta használ umigomit, azaz „tengeri szemetet” körömdíszek készítéséhez.

Az alapanyagok összegyűjtéséhez egy egyedi kerekesszékkel havonta átfésüli a közeli tengerpartot, hogy összegyűjtse a mikroműanyagokat, amelyeket más takarítók esetleg kihagynának az összegyűjtéskor.

Arimoto először édesvízben öblíti ki a műanyagot, majd szín szerint szétválogatja és kisebb darabokra vágja azokat, és egy fémgyűrűbe helyezi. Ezután megolvasztja a műanyagot, hogy színes korongot formáljon, amelyet a műkörmökre lehet erősíteni. Egy készlet ára 12 760 jentől (kb. 32 ezer forint) kezdődik.

Arimoto elismeri, hogy körömdíszei csak „egy csepp a műanyagszennyezés óceánjában”, de azt mondja, hogy a probléma tudatosítása egy lépés a megoldásért való közös munka felé.

„Remélem, hogy azzal, hogy ezeket az emberek szeme elé, az ujjbegyükre helyezzük, élvezni fogják a divatot, miközben a környezeti problémákra is jobban odafigyelnek.”