A tudósok végre megfejthették a rejtélyt, mi volt előbb: a tyúk vagy tojás?
Egy 2017-ben felfedezett, megkövesedett őskori organizmus alapján a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a tojás jóval az első állatok kialakulása előtt alakult ki, vagyis még a tyúkok előtt létezett.
A Hawaii-szigeteken talált egysejtű organizmus, a Chromosphaera perkinsii legalább egymilliárd évvel ezelőtt jelent meg először, és sejtosztódáson ment keresztül, hogy a tojások előfutárának tűnő dolgot hozzon létre.
A Genfi Egyetem tudósai megállapították, hogy ez a szervezet többsejtű struktúrákat hozott létre, amelyek feltűnő hasonlóságot mutatnak az állati embriókkal. A Nature című folyóiratban közzétett eredmények szerint a tojások már jóval az első állatok megjelenése előtt is léteztek.
„Bár a Chromosphaera perkinsii egysejtű faj, ez a viselkedés azt mutatja, hogy a többsejtű koordinációs és differenciálódási folyamatok már jóval azelőtt jelen voltak a fajban, hogy az első állatok megjelentek volna a Földön”
– mondta Omaya Dudin, a tanulmány vezető szerzője.
Az olyan egysejtű életformák, mint az élesztő vagy néhány baktérium, jóval a többsejtű szervezetek, például az állatok előtt jelentek meg a bolygón, amelyek egyetlen petesejtből fejlődtek komplex élőlényekké. Ez az embriófejlődési folyamat nagyon sajátos szakaszokat követett, amelyekről köztudptt, hogy az állatfajok között figyelemre méltóan hasonlóak.
A kutatók szerint ez a folyamat sokkal korábban, jóval az állatok megjelenése előtti időszakra tehető, az azonban még mindig nem világos teljesen, hogyan történt pontosan az egysejtű fajokból a többsejtű szervezetekbe való átmenet.
Az új tanulmányban a tudósok értékelték a C perkinsii ősi életformát, amely több mint egymilliárd évvel ezelőtt vált le az állati evolúciós vonalról, és kulcsfontosságú betekintést nyertek a többsejtű életformákba való átmenet mögött álló mechanizmusokba. Megállapították, hogy hogy maximális méretét elérve, a C perkinsii anélkül osztódott, hogy tovább nőttek volna, és ezek az osztódások többsejtű kolóniákat alkottak, amelyek az állati embriók korai szakaszára hasonlítottak.
A legalább két különböző sejttípusból álló kolóniák életciklusuk körülbelül egyharmadán keresztül fennmaradtak, ami a kutatók szerint meglepő az ilyen típusú organizmusok esetében.
Az a mód, ahogyan ezek a kolóniák különálló háromdimenziós struktúrával osztódtak, „feltűnően emlékeztetett” az állatok embrionális fejlődésének korai lépéseire, mondták. E felfedezés alapján a kutatók szerint a „tojás létrehozásához” szükséges genetikai eszközök már jóval azelőtt léteztek, hogy a természet több mint egymilliárd évvel ezelőtt „feltalálta a tyúkokat”.
Fennállt azonban annak a lehetősége, hogy a többsejtű fejlődés mögött álló mechanizmusok külön fejlődhettek ki a C perkinsii-ben, és a kutatók reményeik szerint a szervezet további tanulmányozása során kiderül, hogy melyik a valószínűbb eset.
Nyitókép: Shutterstock