Valletta, Málta

Ez az európai ország két új UNESCO-világörökségi helyszínt kaphat

Az ország kormányfője szerint az ország azt is tervezi, hogy pályázatot nyújt be a testület világörökségi bizottságába való felvételre.

Málta az egyik legnaposabb hely Európában, évente körülbelül 300 napnyi napsütéssel büszkélkedhet, és rengeteg kiváló minőségű stranddal.

Emellett kulturális szempontból is kiemelkedő célpont, ahol az ősi történelem olyan helyszínei találhatók, amelyek egészen a neolitikumig nyúlnak vissza, valamint fesztiválok és új biennálék tömkelege várja a látogatókat.

Popeye, Mellieha, M\u00e1lta

Fotó: Unsplash

Míg néhány ilyen ősi rom már az UNESCO védelme alatt áll – a máltai megalitikus templomok (Ġgantija, Ħaġar Qim, Mnajdra, Skorba, Ta' Ħaġrat és Tarxien), a Ħal Saflieni Hypogeum, valamint a sziget fővárosa, Valletta –, további kettő a világörökségi státusz küszöbén állhat.

Victoria városában található Gozo dicsőséges Citadellája és Mdina. A középkori fallal körülvett település meglehetősen lélegzetelállító látványt nyújt, de annak ellenére, hogy 1998 óta szerepelnek az UNESCO előzetes listáján, a máltai kormány nagyon szeretné, ha hivatalosan is a világörökség részévé nyilvánítanák őket.

Ezt Robert Abela máltai miniszterelnök jelentette be február 23-án egy rendezvényen, amelyen a máltai kulturális ágazat kulcsemberei arról beszéltek, hogy a kultúra mennyire szerves része Málta identitásának.

A Citadellára és Mdinára vonatkozó pályázatokon túl Abela elmondta, hogy az ország szeretne az UNESCO világörökségi bizottságának tagja lenni, amely jelenleg 21 államból álló csoport, amely a világörökségi egyezmény létrehozásáért és a különböző védett helyszínek finanszírozásának elosztásáért felelős.

Szent P\u00e1l sz\u00e9kesegyh\u00e1z a k\u00f6z\u00e9pkori Mdina v\u00e1ros\u00e1ban

Fotó: Unsplash

A Times of Malta szerint előrelépés csak novemberben lesz, amikor a kormány a tervek szerint benyújtja a pályázatot.

(Time Out)

Nyitókép: Unsplash