
Ez vár rád a vatikáni látnivalóknál, ha most utazol Rómába
Ha Róma felé vennénk az irányt a közeljövőben, jobb, ha turistaként felkészülnünk pár dologra a pápaválasztás miatt. A vatikáni múzeumokat – köztük a Sixtus-kápolnát – ugyanis lezárták a nagyközönség előtt, mivel készülnek a pápaválasztó konklávéra Ferenc pápa április 21-i halála után.
A Vatikán egyelőre nem tette közzé az időpontot, amikor a turisztikai látványosságok újra kinyitnak, mivel a konklávénak nincs meghatározott határideje. Egyes konklávék régebben hetekig is eltartottak – a leghosszabb csaknem három évig tartott –, bár a modern konklávék, például azok, amelyeken Ferenc pápát és XVI. Benedek pápát megválasztották, kevesebb mint egy hétre zárták be a Vatikánt. Ferenc pápát szombaton temették el, és a protokoll szerint kilencnapos gyászidőszakra van szükség a konklávé megkezdése előtt.
Ez is érdekelhet: A római Passetto di Borgo a pápák menekülőútvonala volt
A vatikáni múzeumok évszázados művészeti és műtárgygyűjteményt foglalnak magukban, köztük a reneszánsz és barokk festészet és szobrászat kincseit, valamint többek között Paul Gauguin, Salvador Dalí és Pablo Picasso modern remekműveit. Történelmi épületegyüttesük, mint például a Raffaello-szobák, amelyek a falakat díszítő reneszánsz festő freskóiról kapták a nevüket, a világ leglátogatottabb kulturális látványosságai közé tartoznak. Az új pápára nemcsak a katolikus egyház küldetésének irányítása hárul majd, hanem e hatalmas ingatlanok tulajdonosa is lesz.
Fotó: Unsplash
Ferenc pápa nemcsak a katolikus egyházon belül, de azon kívül is népszerű volt, mivel fellépett az egyházi fényűzések és visszaélések ellen, felkarolta a szegényeket és a kirekesztetteket, és a háború gonoszságával szemben is felszólalt.
A művészeti világban is kiemelkedő jelenléte volt: 2024-ben ő volt az első pápa, aki ellátogatott a Velencei Biennáléra. Helikopterrel érkezett a Giudecca szigetén lévő női börtönbe, ami egy, a rabokkal közösen készített művészeti kiállításnak adott otthont.
A börtönben összegyűlt tömeghez szólva a néhai Corita Kent katolikus apácát és aktivistát – valamint Frida Kahlo és Louise Bourgeois művésznőket – említette, mint akiknek művei „valami fontos tanítással szolgálnak számunkra”.
„A világnak szüksége van művészekre. Ezt bizonyítja a művészeti helyszíneket és rendezvényeket látogató, minden korosztályból származó emberek sokasága”
– mondta Ferenc pápa az ARTnewsnak.
„Arra kérlek benneteket, kedves művészek, képzeljetek el olyan városokat, amelyek még nem léteznek a térképeken: olyan városokat, ahol egyetlen embert sem tekintenek idegennek”.
Ferenc pápa vezetősége alatt a Vatikán először kezdeményezett beszélgetést a Vatikáni Múzeumok gyűjteményeiben őrzött, a gyarmatosítás korából származó műtárgyak visszaszolgáltatásáról.
Visszaadta Görögországnak a Parthenon-szobrok három töredékét, amelyeket két évszázadon át a Vatikáni Múzeumok gyűjteményében őriztek, és vitaindító nyilvános beszédében a visszaszolgáltatást „helyes gesztusnak” nevezte, amelyet az intézményeknek lehetőség szerint meg kell tenniük.
(Artnews)
Nyitókép: Shutterstock