Az olaszországi Velencében található Szent Péter-bazilika a naplementében

Emelik egy népszerű európai város turistaadóját

Velence tavaly szeptemberben jelentette be az egynapos, 5 eurós kirándulási díj bevezetését, így próbálva csökkenteni a turisták számát. A tavasszal tesztelni kezdett konstrukcióról kritikusai azt állítják, hogy kudarcba fulladt, azonban nem szűnik meg.

A velencei idegenforgalmi adóval kapcsolatos kísérlet 2,2 millió eurót hozott a lagúnavárosnak, Giovanni Andrea Martini, az ellenzéki városi tanács egyik tagja mégis azt állítja, hogy az „kudarcot vallott, amint azt a városi adatok is bizonyítják”.

A napijegydíj számos ellenzőt vonzott az évek során, amíg a városnak szüksége volt rá, hogy ezt a rendszert működésbe hozza. Évekig tartó, részben a Covid miatt bekövetkezett késedelmek után idén 29 napon, főként hétvégén és ünnepnapokon 5 eurót kellett fizetniük a látogatóknak.

A hatóságok szerint az illeték továbbra is fennmarad, és 2025-re akár meg is duplázódhat, így 10 euróra emelkedhet, írja az Euronews.

Ez is érdekelhet: Újabb, turistákra vonatkozó korlátozásokat vezet be Velence

A hétvégén több tucat aktivista gyűlt össze a velencei Santa Lucia vasútállomás előtt, hogy tiltakozzon az 5 eurós adó ellen, amely szerintük kevéssé tudta visszatartani a látogatókat a csúcsnapokon való érkezéstől, ahogyan azt tervezték.

A próbaidőszak első 11 napja alatt átlagosan 75 000 látogatót regisztráltak a városban, amely Martini szerint naponta 10 000-rel több, mint a 2023-as három legfontosabb ünnepnapon, a város által a városba érkezőket nyomon követő mobiltelefonos adatok alapján szolgáltatott adatokra hivatkozva.

A díj „nem a készpénzszerzés eszköze”, szögezte le korábban a város egy közleményben. A rendszer működtetésének költségeit leszámítva a belépési díjakból származó bevételeket a város lakóit segítő szolgáltatásokra, többek között a karbantartásra, a takarításra és a megélhetési költségek csökkentésére fordítják.

Amikor Velence bevezette a régóta vitatott napijegyadót, az segített megakadályozni, hogy az UNESCO „feketelistára” tegye a várost a karbantartás hiánya miatt.

Az elmúlt 2,5 hónapban közel 450 000 turista fizette be az adót, ami mintegy 2,2 millió eurós bevételt eredményezett, derül ki az AP számításaiból, amelyek a város által szolgáltatott adatokon alapulnak. Simone Venturini, a város vezető turisztikai tisztviselője jelezte, hogy az adót folytatják és megerősítik, – a város szóvivője szerint a jövő évre vonatkozóan fontolóra veszik a díj 10 euróra történő megduplázásának javaslatát.

Martini szerint azonban ez teljesen felesleges, „ez Velencét múzeummá teszi”.

Az ötlet ellenzői szerint az adó nem tette élhetőbbé a várost a lakosok számára, ahogyan azt tervezték, a szűk sétányok és a vízi taxik legalább ugyanolyan, ha nem zsúfoltabbak, mint valaha.

Olyan politikát szeretnének, amely ösztönzi Velence történelmi központjának újranépesedését, amely évtizedek óta elveszíti lakosait a kényelmesebb szárazföld felé, beleértve a rövid távú bérbeadás korlátozását.

Jelenleg több turistaágy van a csatornázott történelmi központban, mint hivatalos lakos, akiknek száma minden idők legalacsonyabbja, 50 000 fő.

Nyitókép: Unsplash