A zenészek másképp érzik a fájdalmat, mint a többi ember
október 04., 2025  ●  Világ  ●  in.hu

A zenészek másképp érzik a fájdalmat, mint a többi ember

Egy friss dán kutatás szerint a zenészek agya egészen másként reagál a fájdalomra, mint az átlagembereké. Mint kiderült, minél több órát foglalkoznak ezzel a tevékenységgel, annál ellenállóbbá válnak a kellemetlen érzetekkel szemben.

Az Aarhus Egyetem kutatói 19 zenészt és 20 mással foglalkozó személynél idéztek elő több napon át kézfájdalmat egy fehérje, az úgynevezett idegnövekedési faktor injekciózásával. Ez a fehérje napokig tartó izomfájdalmat vált ki, főleg akkor, ha a kezet gyakran mozgatják. A résztvevők agyát mágneses impulzusokkal térképezték fel, még az injekció beadása előtt, majd utána két és nyolc nappal később is.

Az eredmények meglepő eltéréseket mutattak. A nem zenészeknél a kézhez kapcsolódó agyi terület már két nap után zsugorodni kezdett, míg a zenészeknél változatlan maradt – sőt, minél többet gyakoroltak, annál kevesebb fájdalmat jeleztek. Anna Zamorano, a tanulmány társszerzője így fogalmazott az eredményről:

Az eredmények világosan megmutatták, hogy a zenészek agya másként reagál a fájdalomra.

A kutatók úgy vélik, a zenei képzés egyfajta „védőpajzsként” működik, amely megakadályozza a fájdalommal járó negatív agyi változásokat. Ugyanakkor figyelmeztetnek: a zene önmagában nem gyógymód a krónikus fájdalomra. Zamorano hozzátette, hogy ez a felfedezés azért is izgalmas, mert betekintést enged annak a megértésébe, hogy egyes személyek miért ellenállóbbak a fájdalommal szemben, és hogyan lehet új kezelési módokat kifejleszteni.

A zenészek másképp érzik a fájdalmat, mint a többi ember
Illusztráció
Fotó: adriaticfoto/Shutterstock

A vizsgálat arra is rámutat, hogy a zenei képzés nemcsak a fájdalomtűrést javíthatja, hanem a jövőben védelmet nyújthat a krónikus fájdalommal gyakran együtt járó figyelmi- és kognitív problémákkal szemben is. A tudósok bíznak abban is, hogy a kutatások hozzájárulhatnak olyan terápiák kidolgozásához, amelyek segíthetik az agyat a fájdalom kezelésére alkalmas új praktikák megtanítására is.

Forrás: Independent

Nyitókép: Illusztráció/Monkey Business Images/Shutterstock