Egy lány, aki kifogyott a nadrágjából

5 szövődmény, ami a hormonjaiddal történik diétázás során

Egy jó fogyókúra természetesen nagyon sok egészségügyi hatással járhat, ellenben nem szabad elfelejtkezni a testben végbemenő változásokról sem. A hormonok feladata sok esetben az éhség vagy a jóllakottság érzésének megtartása, ezek pedig diéták alatt megzavarodhatnak. Alábbi cikkünkben öt hormonális szövődményt írtunk össze.


1. Nem tudod kiverni az ételt a fejedből

Egy gyomorban termelődő hormon felel azért, hogy az agyba éhségjeleket küldjön. A probléma viszont azzal van, hogy nem csak akkor lép működésbe, amikor ténylegesen üres a has. Akkor is hasonló jeleket generál, amikor hirtelen súlyvesztést észlel, melynek következtében nagyon nehéz megtartani az elért tömeget.

2. Nehezebb lesz abbahagyni az evést

Egy hasonló hormon a zsírrétegen belül termelődik, viszont az éhséggel szemben a jóllakottságért felelős. Amikor az ember a szokásos módon étkezik, akkor ez a segítő hormon egy idő után azt az érzést kelti, hogy elég volt a táplálék a szervezet energiaellátásához. Viszont a zsírral együtt ez is távozik, így az agy nem tudja, mikor kell leállni.

3. Gyakrabban kívánod majd az evést

Egy l\u00e1ny a desszertekkel megpakolt asztalt n\u00e9zi

Fotó: Shutterstock

Az olyan lassan emésztett tápanyagok, mint a fehérjék és a rostok, két étkezés között is jóllakottan tartják a hasat. Ugyan ezt teszi egy vékonybélben található hormon, a kolecisztokinin is. Feladata, hogy csökkentse a gyomorból kiürülő anyagok mennyiségét. Diétázás során viszont elkezd felraktározni, ami gyakoribb kívánósságot eredményez.

4. Az anyagcseréd lelassul

A hormonok nem csak az étvágyat, hanem a kalóriaégetést is befolyásolják. A leptin csúcsformában tartja a pajzsmirigyet, ezzel együtt pedig segít abban, hogy kevesebbet fogyasszon az ember. Fogyókúrázás közben azonban ennek a száma is lecsökken a szervezetben, így az anyagcsere lelassul.

5. Nagyobb lehet a hasad

Ez az egyik legnagyobb paradoxon fogyni akaró emberek számára, hiszen a stressz extra kilókhoz vezet, ellenben maga a diétázás sem egy nyugodt folyamat. Több tanulmány is megállapította már, hogy fogyókúrák növelik a kortizolszintet, vagyis annak a stresszhormonnak a mennyiségét, amely a zsírt a hasba irányítja.

A negatív hatások mellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a fogyás például csökkentheti az ösztrogénszintet — ezzel minimalizálva a mellrák kockázatát — és fokozhatja a tesztoszteronszintet, ami segít fenntartani a csontsűrűséget és az izomtömeget. Mindemellett fokozhatja a nemi vágyat és javítja az inzulinérzékenységet.

Nyitókép: Shutterstock

Forrás: Eating Well