Egy nő megfogja egy férfi kezét

Hogyan gondoskodjunk valakiről, akinek mentális betegsége van?

Gyakran azok az ápolók is mentális betegségekkel küzdenek, akik ilyen betegekre figyelnek nap mint nap. Most egy kutatócsoport egy tanfolyam hatásosságát vizsgálta, amin részt véve együttérzőbben és hatásosabban lehet gondoskodni azokról, akiknek szükségük van rá.


Korábbi tanulmányok során bebizonyították, hogy az ápolók akár 50 százaléka maga is mentális egészségügyi problémáktól szenved a másik segítéséért folytatott küzdelemben. Ezzel valamilyen formában meg kell birkózniuk, ami sok esetben nem sikerül. Egy tanulmány szakértői 161 ápolót kértek fel résztvevőnek, hogy vegyenek részt egy együttérzéskészséget fejlesztő kurzuson.

Az elképzelésük szerint ennek a tulajdonságnak a fejlesztése segíthet a gondozó családtagoknak megbirkózni a rájuk nehezedő felelősség súlyával. A tréning nyolc héten keresztül tartott, az alanyok pedig munkájuk során többek között ADHD-val, depresszióval és skizofréniával küzdő betegekkel foglalkoztak.

„A tanfolyam elvégzése után a hozzátartozók jólléte több paraméter tekintetében is javult. Új és ügyesebb módon tudtak bánni a betegséggel, és azt láttuk, hogy a képzés csökkentette a depresszió, a szorongás és a stressz tüneteit"

— mondta Ms Nanja Holland Hansen, a tanulmány első számú szerzője.

A program fontos részét képezte az is, hogy az ápolók ahelyett, hogy megpróbálnánk elkerülni a kellemetlenséget, inkább nézzenek szembe vele. Az elfogadás hatékonyabb reagálást eredményez. Mindezek mellett a résztvevők egyfajta meditációs eljáráshoz is csatlakozhattak. Ebben a programban elképzelték, ahogy az ápolásra szoruló emberről levesznek terheket és átadnak nekik valamilyen pozitív tulajdonságot magukból.

Ez tudat alatt enyhíti a stresszt.

„Az együttérzésre vonatkozó képzési programokat azért fejlesztették ki, mert a kutatások azt mutatják, hogy edzhetjük és erősíthetjük a mentális egészségünket. Az együttérzés szisztematikus gyakorlásával nagyobb figyelmet és megértést generálunk saját gondolataink, érzéseink és viselkedésünk iránt. Ez pedig segít abban, hogy olyan eszközöket és készségeket fejlesszünk ki, amelyekkel egészségesebb kapcsolatokat alakíthatunk ki önmagunkkal és másokkal”

— olvashatjuk a PsyBlog cikkében a kutatók szavait.

Nyitókép: Shutterstock