Egy ember a takaró alól kinyújtja a kezét és egy pohár kávét tart

Ezért nem szabad ébredés után azonnal kávét inni — ekkor fogyaszd az elsőt!

Sokan egy rossz éjszaka után azonnal a kávéért nyúlnak, pedig ez nem túl jó döntés. Egyből ébredés után szinte felesleges koffeint keresni, hiszen semmit sem segít a felébredésben. Alábbi cikkünkből megtudhatod, mikor érdemes inni az első bögre kávét a nap elején.


Bármilyen rossz éjszakája is volt az embernek, akkor sem az azonnali koffeinbevitel a megoldás. A valóság az, hogy a gyorsan elfogyasztott, ébredés utáni kávé semmit sem hat az emberi szervezetre, ugyanis felkelés után a hormonok azonnal működésbe lépnek a felpörgetés érdekében. A két hatás sajnálatos módon könnyen kioltja egymást.

Reggel az emberi testben a kortizol, az elsődleges stresszhormon gyorsan termelődik, így segíti a gyors összeszedettséget. Ez a hormon a nap során folyamatosan csökken, míg végül este el nem éri a legalacsonyabb szintjén. Akkor érezzük azt, hogy elfáradtunk és ideje aludni. Ezt a rendszert figyelembe véve akkor ajánlatos meginni az első bögre kávét, amikor egy kis extra löket szükséges a délutáni éberséghez.

Tehát amennyiben felkelünk reggel fél 7 környékén, akkor olyan 9 óráig egyáltalán nem szükséges megkeresni a konyhában lévő kávégépet. Helyette érdemesebb más, alternatív ébresztőmódszereket követni, hogy felpörgessük a testünk természetes reakcióit. Ilyen például a korai testmozgás, a napfény keresése és a reggeli elfogyasztása is — olvashatjuk az Inside Hook cikkében.

Egy ember az \u00e1gy\u00e1ban fekve egy b\u00f6gre k\u00e1v\u00e9t tart a kez\u00e9ben

Fotó: Shutterstock

Nem véletlenül mondják, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Tudat alatt azt az üzenetet küldi az agynak, hogy ideje nekiállni a teendőknek. Arról nem is beszélve, hogy a test akkor már órák óta nem jutott megfelelő mennyiségű tápanyaghoz és folyadékhoz, amiket érdemes pótolni az egészség megőrzése érdekében is.

A napfénynek és a testmozgásnak szintén hasonló előnyei vannak. A mozgás felpörget, míg a természetes fénysugarak a cirkadián ritmust befolyásolják, ami ébrenléti és fáradtsági üzeneteket küld az agynak. Ennek köszönhetjük, hogy a testünk pontosan jelzi, mikor kell felkelni, vagy ágyba bújni.

Nyitókép: Shutterstock