Mire jó a súlyozott takaró? Tíz pozitív egészségügyi hatás
A súlyozott takarókat elsősorban terápiás célzattal találták fel a szorongásra hajlamos emberek számára. Ám nemcsak a mentális egészségünkre van jó hatással, de több fiziológiás előnyét is tapasztalhatjuk.
Olyannyira népszerűvé váltak a súlyozott takarók világszerte, hogy már az IKEA-ban is vehetünk ilyet. De miért lehet nekünk jó "száztonnás" dunyhák alatt szunnyadni?
Ezeket a takarókat általában öt és harminc kiló között gyártják. Ezt a tömeget műanyag golyókkal vagy üveggyöngyökkel oldják meg úgy, hogy a használó ne érezze kényelmetlennek a benne lévő kemény tárgyakat. Hatása olyan, mint egy folyamatos, meleg ölelés, feltalálása során pedig felhasználták Temple Grandin mélynyomás-terápiájának elméletét, aminek eredményeként oxitocin szabadul fel az emberek testében.
Milyen hatásai vannak egy ilyen takarónak?
Fotó: Unsplash/Zohre Nemati
1. Megnyugtatja az embert: gyakran számolnak be erről olyanok, akik a mindennapi életükben az átlagostól stresszesebbek, vagy pedig hiperaktivitásban szenvednek.
2. Javítja a nappali szociális interakciókat: ha valaki nem képes jól aludni, akkor az az élet minden területére kihat, így a pihentető alvás segít a nap közbeni kommunikáció gördülékenységében.
3. Növeli a szerotoninszintet: ez az eszköz bizonyítottan serkenti a szerotonin felszabadulását, segítve a használónak, hogy nyugodtabban és mélyebben aludjon.
4. Csökkenti az idegrendszeri aktivitást: a súlyozott takarók nyugalmi állapotba helyezik az idegrendszert, ezzel csökkentik a szorongás hatásait, például a légszomjat vagy a felgyorsult szívverést.
5. Kevesebb éjszakai mocorgást eredményez: az esti forgolódást segíthet megszűntetni egy ilyen súlyozott takaró.
6. Csökkenti a rohamok előfordulását: nem minden használó számol be ilyen hatásról, de ez is a lehetséges pozitív eredmények egyike.
Fotó: Unsplash/Andisheh A
7. Megnyugtatja a pánikbetegségben szenvedőket: a nehéz takarók bizonyítottan csökkentik a pánikrohamokat és megelőzik a válságos állapotokat minden korosztályban. Ez lehetővé teheti azt, hogy hétköznapibb életet éljenek.
8. Növeli a biztonságérzetet: különösen akkor, amikor pólyaszerűen körbe van vezetve az ember testén.
9. Segít a kényszerbetegség kezelésében: különböző kényszerbetegségek összekapcsolhatóak az alacsony szerotoninszinttel, és ahogy korábban említettük, egy ilyen takaró helyére billentheti ezeket az értékeket.
10. Enyhíti a menopauza tüneteit: sok nő, aki átesett a menopauzán, álmatlanságról, stresszről és depresszióról számol be. Egy súlyozott takaró minimalizálhatja ezeket a tüneteket, és segíthet a könnyebb elalvásban.
Nyitókép: Unsplash/elizabeth lies