Szárított csalánlevél

Tényleg jó a csalántea a hajhullás leküzdésére?

A csalánt évszázadok óta használják a legkülönfélébb betegségek kezelésére, sőt még az élelmiszerek tartósítására is. A csalán gyakran szerepel a gyógyteák összetevőjeként, különösen azokban, amelyek a vesék méregtelenítésére szolgálnak. Mint sok antioxidánsokkal teli összetevő esetében, az emberek azt állítják, hogy a csalán képes kezelni a hajhullást. De vajon igazak-e ezek az állítások?


A csalán évelő vadon élő növényként világszerte megtalálható. Minden része, beleértve a leveleket, a szárakat és a gyökereket is, magas antioxidáns kapacitású bioaktív vegyületek gazdag összetételét tartalmazza.

A csalán minden része gyulladáscsökkentő és terápiás hatású, és használják ízületi gyulladás, vérszegénység, allergia, ízületi fájdalom, sőt húgyúti fertőzések kezelésére is. Ami a hajat illeti, számos előnyről számoltak be, de néhányat nem támasztanak alá rengeteg kutatással. Dr. Joshua Zeichner bőrgyógyász szerint a csalán egy olyan növényi kivonat, amelyet régóta használnak a hajnövekedés fokozására, de figyelmeztet, hogy nincs sok valós adat, amely ezt alátámasztaná.

Dr. Snehal Amin, szakképzett bőrgyógyász egyetért ebben, és hozzáteszi, hogy bár a csalán hajnövekedésre való alkalmazásával kapcsolatban korlátozottak a kutatások, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságai előnyösek a fejbőr általános egészségére nézve. Az alábbiakban az előnyöket mutatjuk be:

1. Erőteljes fejbőrgyulladás elleni harcos

A növény leveleiből származó kivonatok kénben gazdagok, amely gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. A gyulladás számos fejbőrbetegséggel, különösen az ekcémával hozható összefüggésbe. Antihisztamin és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt a csalán az ekcéma elleni gyógyszerek természetes összetevőjeként használható. A csalán még a nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel (NSAID) kombinálva is működhet, így a betegek csökkenthetik az NSAID-ok használatát.

2. Erősíti a hajat

Bár nem annyira elterjedt, a világ egyes részein a csalánt helyileg alkalmazzák a haj erősítésére. Ez annak köszönhető, hogy a csalán levelei és szárai gazdag A-, B- és C-vitamin-, ásványi anyagok (vas, kálium, kalcium, magnézium) és polifenolok, például fenolsavak és flavonoidok forrása.

3. Antioxidánsokban gazdag

Sőt, kutatások szerint a csalán antioxidáns hatása a máj relatív súlyának csökkenését idézheti elő. Az antioxidánsok nagyszerűen hatnak az általános egészségre, ami hatással lehet a hajra.

4. Javíthatja a korpásodást

A csalánról kimutatták, hogy antimikrobiális és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, ami javíthatja az olyan állapotokat, mint a korpásodás. Kutatások kimutatták, hogy a növényben található nagyszámú aktív vegyület erősebb antibakteriális hatást mutathat, mint a szintetikus antimikrobiális szerek.

5. Megelőzheti a hajhullást

A csalán a hajhullás két oka ellen is segíthet: A DHT és a gyulladás ellen. A csalán a hajhullás megelőzésében úgy működik, hogy blokkolja a DHT-t, a tesztoszteron előanyagát, amely az androgenetikus hajhullásért felelős. Másodszor, a gyulladás a hajhullás fontos etiológiai tényezője. A hajhullás számos típusát krónikus gyulladás jellemzi, így a csalán gyulladáscsökkentő tulajdonságai segíthetnek ennek csökkentésében.

6. Hozzájárulhat a haj növekedéséhez

Bár a csalán hajnövekedésre való alkalmazásával kapcsolatban korlátozott számú kutatás létezik, egy tanulmány szerint elősegíti a bőrpapilla sejtjeinek növekedését. A papilla a szőrtüszőnek az a része, amely a haj növekedését szabályozza. Ezenkívül a béta-szitoszterol nevű aktív vegyület serkenti a haj növekedési faktorait.

A csalán hajgyógyászati alkalmazásának lehetséges kockázatai

A csalán minden hajtípusra biztonságos, beleértve a színezett hajat is. Bár erősítő tulajdonságai vannak, fontos megjegyezni, hogy nagyon szárító hatású. Éppen ezért használjuk kezelésként, de mossuk ki és kondicionáljunk utána, hogy visszaadjuk a haj nedvességét.

A hajhullást és a hajnövekedést befolyásoló potenciális hatása miatt a csalán különösen hasznos lehet azok számára, akik hajritkulással vagy hajhullással küzdenek. A csalánt azonban kerülni kell terhesség alatt, mivel serkentheti a méhösszehúzódásokat.

Hogyan használjuk a csalánt a hajra

A csalánnak különböző előnyei és kölcsönhatásai lehetnek attól függően, hogy helyileg alkalmazzuk vagy lenyeljük. A kivonat felhasználható a kereskedelmi hajápolási termékekben, vagy magukból a levelekből házi készítésű kezelést lehet készíteni.

Szájon át történő fogyasztás esetén lehetségesek a gyógyszerekkel való kölcsönhatások. Ilyenkor figyeljünk a warfarinnal való gyógyszerkölcsönhatásokra, mivel a növény nagy mennyiségű K-vitamint tartalmaz. Emellett kerüljük a vízhajtókkal való együttes alkalmazását, mivel ezeknek a vérnyomáscsökkentőknek a káliumveszteségét a csalán fokozza. Hasonlóképpen, a vércukorszint túl alacsonyra süllyedhet, ha a csalánt más cukorbetegség elleni gyógyszerekkel együtt alkalmazzuk. Mint mindig, minden új gyógyszer vagy étrend-kiegészítő elkezdése előtt beszéljünk orvosunkkal.

Ha külsőleg alkalmazzuk, hetente egyszer készítsünk csalánöblítést, de ezt samponnal és kondicionálóval használjuk, hogy ne szárítsa ki a hajunkat. Ehhez körülbelül két csésze forró vízre, három evőkanál szárított csalánra (vagy hat evőkanál apróra vágott friss csalánra), és egy kis borsmenta illóolajra lesz szükségünk. Forraljuk fel a vizet, és adjuk hozzá a csalánleveleket, majd vegyük le a tűzről, és hagyjuk 5-10 percig ázni. Ha kész, szűrjük le és hagyjuk kihűlni, majd adjunk hozzá illóolajokat (opcionális). Masszírozzuk át a lehűlt öblítőt a fejbőrön és a hajon.

(Byrdie)

Nyitókép: Shutterstock