Ez a mindennapi ital csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát
Korábbi kutatások már összefüggésbe hozták a kávét a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb kockázatával, de az ital hatásai mögött álló mechanizmusok nem voltak jól ismertek.
A Clinical Nutrition című folyóiratban szerdán publikált tanulmány, amely különböző hormonokat és gyulladásos markereket mért a kávéfogyasztóknál, azt sugallja, hogy a kávé az inzulinrezisztencia csökkentése mellett gyulladáscsökkentő hatással is bírhat, csökkentve a hormonokra, köztük a leptinre és az adiponektinre gyakorolt jelentős hatást.
Dr. Marilyn Tan endokrinológus, a Stanford Endocrine Clinic vezetője szerint – aki nem vett részt tanulmányban – a gyulladás növelheti az inzulinrezisztenciát és ezáltal a cukorbetegség kockázatát.
„Az a feltételezés, hogy a kávé csökkenti a gyulladásos markereket, segít annak a mechanizmusnak a tisztázásában, amellyel a kávé javíthatja az inzulin [érzékenységet] vagy a vércukorszintet”
– nyilatkozta a Healthline-nak.
A kávé csökkentheti a gyulladást a szervezetben
A kutatók 152 479 személy egészségügyi adatait értékelték, amelyek a UK Biobankból és a Rotterdam Studyból származnak. Megvizsgálták, hogy az egyének mennyi kávét ittak naponta – 0 és körülbelül 6 csésze között –, valamint a 2-es típusú cukorbetegség előfordulását egy 13 éves időszak alatt.
A kutatócsoport az inzulinrezisztencia méréseit és a gyulladásos markerek, köztük a C-reaktív fehérje (CRP), a leptin és az adiponektin koncentrációját is értékelte éhgyomri vérminták segítségével. Megállapították, hogy a napi egy csésze kávé fogyasztása 4-6%-kal alacsonyabb cukorbetegség kockázatával járt együtt.
Emellett kiderült, hogy a magasabb kávéfogyasztás alacsonyabb CRP- és leptin-szintekkel, pro-inflammatorikus markerekkel, valamint magasabb interleukin-13 és adiponektin-koncentrációval járt együtt, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak.
Az adiponektin inzulinérzékenyítő hatású, ami segíthet a vércukorszint csökkentésében.
A kutatók gyanítják, hogy a kávé segít csökkenteni a gyulladásos biomarkereket, amelyekről ismert, hogy megnövekednek, ha gyulladás van a szervezetben, mint például a 2-es típusú cukorbetegség esetében.
A kutatók szerint a kávé típusa is számít, a szűrt vagy eszpresszó kávé a legnagyobb kockázatcsökkenéssel járt együtt például.
Az eredmények összhangban vannak a korábbi kutatásokkal, melyek különböző populációkban és demográfiai csoportokban összefüggést állapítottak meg a magasabb szintű kávéfogyasztás és a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb kockázata között – mondja Andrew Odegaard, a Kaliforniai Egyetem (Irvine) epidemiológiai és biostatisztikai docense.
„A gyulladás közvetítő becslései bizonyítékot szolgáltatnak egy kulcsfontosságú feltételezett mechanizmusról”
– mondta Odegaard, megjegyezve, hogy további bizonyítékokra van szükség a lehetséges mechanizmusok megértéséhez.
Tan szerint a cukorbetegek és a cukorbetegség kockázatának kitettek nyugodtan ihatnak feketekávét vagy eszpresszót, azonban nem feltétlenül írná fel ezt azoknak, akik meg akarják védeni magukat.
„Vannak más, jobban tanulmányozott intézkedések a cukorbetegség kockázatának, a szív- és érrendszeri kockázatnak, a testsúlynak és az általános egészségnek a csökkentésére”
– mondta Tan, aki a cukorbetegség kockázatának csökkentése érdekében azt javasolja, hogy több testmozgást végezzenek, korlátozzák az ülőmunkát, kerüljék a dohányzást és az alkoholfogyasztást, kiegyensúlyozottan étkezzenek, és ha lehetséges, kerüljenek bizonyos gyógyszereket, amelyek növelhetik a hiperglikémiát.
Emellett, arra is biztatja az embereket, hogy figyeljenek oda, milyen kávét isznak.
„Emlékeztetném a betegeket arra is, hogy a tanulmány szerint a legnagyobb hasznot a szűrt kávé vagy az eszpresszó hozta, és nem a kávéitalok, amelyek nagyon sok cukrot és zsírt tartalmazhatnak.”
Nyitókép: Shutterstock