Ez a dohányzás leszokásának 3 leghatásosabb módja
Ma már több olyan termék létezik, amely segít az embereknek végleg leszokni a cigarettáról, de a sokféle lehetőség mellett nem mindig könnyű megállapítani, hogy melyik a leghatékonyabb.
A Society for the Study of AddictionTrusted Source című szaklapban megjelent átfogó új áttekintés azonban feltárta a három leghatékonyabb leszokást segítő eszközt.
A Cochrane Tobacco Addiction Group (CTAG) által végzett kutatás több mint 300 korábbi, a dohányzásról való leszokást segítő termékekről szóló tanulmányt és 157 179 résztvevőt vizsgált.
A jelenleg rendelkezésre álló lehetőségek közül a kutatók három olyan beavatkozást azonosítottak, amelyek a leghatékonyabb kezeléseknek bizonyultak. Ezek a következők:
- Vareniklin (Chantix) – Szájon át szedhető, vényköteles gyógyszer, amelyet oktatás és tanácsadás mellett használnak a dohányzásról való leszokáshoz
- Citizin – Növényi eredetű dohányzásról leszokást segítő szer, amelyet számos európai országban már évtizedek óta használnak.
- E-cigaretták (nikotinnal) – Az e-cigarettákkal kapcsolatos bizonyítékok a dohányzásról való leszokásban továbbra is ellentmondásosak. Az FDA (Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) még soha nem hagyott jóvá e-cigarettát erre a célra, a jelen felülvizsgálat azonban megállapította, hogy az e-cigaretták hatékonyan segítik a leszokást.
A vareniklin és a citizin egyaránt a nikotinreceptor parciális agonistáknak nevezett gyógyszercsoportba tartozik. Azáltal, hogy kölcsönhatásba lépnek az agynak azzal a részével, amelyre a nikotin normális esetben hat, segítenek csökkenteni a dohányzásról való leszokáskor tapasztalt elvonási tüneteket, például a sóvárgást és a kellemetlen hangulatváltozásokat.
Emellett a dohányzást kevésbé élvezhetővé teszik, ami visszatartja a dohányosokat a cigaretta használatától.
A nikotinpótló terápia (NRT), amely olyan termékeket foglal magában, mint a nikotinos rágógumi, tapaszok, cukorkák és tasakok, szintén hatékony. A kutatók megállapítása szerint az NRT még hatékonyabb, ha egy hosszú ideig tartó terméket, például a tapaszt, egy gyorsan ható termékkel, például rágógumival párosítanak.
Fotó: Shutterstock
Az orális antidepresszáns bupropion használata a dohányzásról való leszokás céljából is engedélyezett. A Cochrane-áttekintés megállapította, hogy ez segít a dohányzásról való leszokásban, de a bizonyítékok nem olyan szilárdak, mint a vareniklin és a citizin esetében.
A viselkedés támogatása, amely olyan módszer, amely magában foglalja a terápiát és a tanácsadást, szintén hatékony volt és a dohányosok pénzügyi jutalommal való ösztönzése is.
A dohányzásról való leszokás egészségügyi előnyei
Az Amerikai Tüdőszövetség szerint az alábbi csak néhány a dohányzásról való leszokás pozitív egészségügyi előnyei közül, ráadásul a cigaretta letétele után már ennyi idővel jelentkezhetnek:
- Húsz perc: csökken a pulzusszám és a vérnyomás
- Egy nap: csökken a szívroham kockázata
- Három hónap: a tüdőfunkciói javulni kezdenek
- Egy év: a szívkoszorúér-betegség kockázata a felére csökken a dohányzó emberekéhez képest
- Öt év: a száj- és torokrák kockázata a dohányosokénak a felére csökken
- Tíz év: a tüdőrák okozta halálozás kockázata körülbelül a fele a dohányzó emberekének
A leszokás megkezdéséhez érdemes konkrét tervet készíteni. Határozzunk meg egy céldátumot a leszokásra, lehetőleg 2 héten belül, és támogassuk a leszokási kísérletet gyógyszerekkel és tanácsadással. A támogatásnak ez a kombinációja – ahelyett, hogy csak az egyikre vagy egyikre sem hagyatkoznánk – kulcsfontosságú, és nagyobb sikerarányt eredményez.
Nyitókép: Shutterstock