6 telefonos szokás, melyek a szorongás jelei lehetnek
Bizonyos telefonos szokások szorongást jelezhetnek. Tasha Bailey, londoni pszichoterapeuta szerint szorongáskor az „üss vagy fuss” reakció kapcsol be a szervezetünkben, és mivel annyira ragaszkodunk a telefonunkhoz... ez az egyik első hely, ahol ez a válaszreakció megjelenik.
Íme néhány telefonos szokás, amely ezt jelezheti.
1. A rossz hírek kényszeres figyelése
Az angol doomscrolling kifejezésből eredő jelenség a folyamatos görgetést és kattintgatást jelenti, amikor egyszerűen nem tudunk lekapcsolódni a telefonunkról és a rossz hírek nézegetéséről, hanem csak még inkább sodorjuk bele abba magunkat. Ez a szorongás egyike jele lehet, de akár az oka is.
Ezzel a módszerrel megpróbálunk valamilyen bizonyosságot és válaszokat találni, de valójában csak elmélyítjük a szorongásunkat, és az aggasztó gondolatok eláraszthatják az elménket, ezzel megnehezítve, hogy bármi másra gondoljunk.
Azonban nemcsak a rossz hírek görgetése lehet figyelmeztető jel, a vicces tartalmak folyamatos nézegetése is hasonló érzésről árulkodik. Sokan használják ezt figyelemelterelési módszerként, beletemetkeznek a mobiljukba, így elkerülve, ami a valóságban történik, például egy stresszes munkahelyi helyzet vagy egy veszekedés egy baráttal.
2. Nyugtalanító kérdések keresése
A rossz hírek görgetéséhez hasonlóan egy másik tipikus módja a szorongásnak, ha a Google-ön folyamatosan aggasztó kérdésekkel kapcsolatban keresünk válaszokat. Ilyen például, ha egy betegség tüneteire keresünk rá, vagy szakítással kapcsolatos dolgokra, például, hogy mikor érezzük majd gyógyultnak magunkat.
Bailey szerint a Google-kereséseink megmutathatják, mennyire vagyunk szorongóak, és milyen tolakodó gondolatokat hordozhatunk magunkban.
„Valamiféle megerősítést, vagy válaszokat, útmutatást keresünk.”
3. Bizonyos helyzetek elkerülése
Főleg a szociálisan szorongókra igaz, hogy beletemetkeznek a mobiljukba és akár úgy tesznek, mintha válaszolnának egy SMS-re vagy telefonhívásra, hogy elkerüljék a valós társadalmi interakciókat. A telefont tehát figyelemelterelő vagy elkerülő stratégiaként használják, így megbirkózva a valós életbeli stresszhelyzetekkel.
4. Folyamatosan a kezünkben van
A szorongás jele lehet, ha valaki képtelen letenni a telefonját, és edzés közben, lefekvés előtt vagy egy munkahelyi megbeszélésen is azzal babrál.
5. Azonnali válaszok
A telefon állandó ellenőrzésével kapcsolatban néhányan hajlamosak arra, hogy a szorongás elkerülése érdekében azonnal válaszoljanak az értesítésekre vagy üzeneteikre. A probléma ezzel az, hogy a végén mindig készenlétben maradunk, és küzdünk, hogy határokat tudjunk állítani magunknak a telefonhasználattal kapcsolatban, ez viszont még több szorongáshoz vezethet.
6. Hívások elkerülése
Egyre több fiatal használja inkább a különböző üzenetküldő alkalmazásokat vagy hangüzeneteket a telefonálás helyett, ami ugyanúgy jelezhet szorongást.
Bizonyos szempontból elveszítjük a szociális készségek egy részét, és ha kevésbé érezzük magunkat biztonságban a másokkal való kapcsolatteremtés képességét illetően, hajlamosak vagyunk a telefonunk mögé bújni, vagy nem akarunk olyan hívást kezdeményezni vagy fogadni amely számunkra ijesztőnek tűnik.
Érdemes megfigyelnünk, hogyan érezzük magunkat, amikor nincs wifi, vagy amikor lemerül a telefonunk. Ha idegesek leszünk vagy szorongani kezdünk, az vörös vonal lehet.
Persze, egyeseknek szükségük van arra, hogy a telefonjukat a biztonság kedvéért maguknál tartsák, de ha csak arról van szó, hogy nem tudunk üzenetet küldeni küldeni a barátoknak, vagy nem látjuk a legfrissebb posztokat az Instagramon, akkor érdemes ezen gondolkodni, miért van.
(HuffPost)
Nyitókép: Shutterstock