6 munkavégzés közbeni szokás, ami az ADHD rejtett jele lehet
Gyakran előfordul, hogy az ADHD, vagyis a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar még felnőttkorban is észrevétlen marad.
Bár az ADHD egyáltalán nem zárja ki, hogy sikeres karriert fussunk be vele, az állapot munkahelyi kihívásokat eredményezhet. Az ADHD jellemzői az impulzivitás, a hiperaktivitás és a figyelmetlenség, bár a tünetek eltérőek lehetnek.
Az alábbiakban klinikusok osztják meg azokat a személyiségjegyeket és munkavégzés közbeni magatartásformákat, amelyek gyakran társulnak az ADHD-val:
1. Mindennek tökéletesnek kell lennie
Átfedés lehet az ADHD-s emberek és a perfekcionista hajlamokkal rendelkező munkavállalók között
− mondta Dede O'Shea, a Massachusetts állambeli Cambridge-ben élő pszichológus. Az ADHD az agynak azt a részét érinti, amely a figyelem irányítását szabályozza. Az ADHD-s embereknél ez az irányító terület nem működik megfelelően, így nem igazán tudnak arra koncentrálni, amit el kell végezniük. Így a perfekcionizmus egyfajta megoldás lehet arra, hogy megpróbáljanak megbirkózni ezzel. Azonban nehezen jutnak el arra a pontra, hogy úgy érzzék, minden tökéletes.
2. Halogatás az utolsó pillanatig
A népszerű munkaarchetípusok közül a „halogató" lenne az egyik módja annak, ahogy a felnőtt ADHD megjelenik. Ez annak tulajdonítható, hogy nehézségeik vannak a végrehajtó funkciókkal és a feladatok időben történő strukturálásával. Az ADHD-s munkavállalók esetében a határidők betartásának képtelensége szorongást okozhat.
3. Állandó késés a megbeszélésekről és a munkából
Fotó: Shutterstock
Az ADHD-s embereknek nehézséget okozhat, hogy minden igyekezetük ellenére nehezen jelennek meg időben a megbeszéléseken és a munkahelyükön. Az ADHD-s embereknél előfordul az úgynevezett „idővakság", amikor „nehezen tudják felmérni, hogy mennyi időre van szükségük ahhoz, hogy eljussanak oda, ahová menni akarnak, vagy csak az az idő van a fejükben, amikor meg kell érkezniük”.
4. Összeomlás a stresszes munkától
Az agy prefrontális kérge irányítja a figyelmet és az érzelmi reakciókat, és az ADHD-s embereknél ez a terület fejletlen lehet. Amikor nem tudják kontrollálni azokat a különböző gondolatokat és érzelmeket, amelyek egy nagy stresszhelyzetben zajlanak, az diszregulációhoz, egyfajta mentális összeomláshoz vezethet. Lehet, hogy egyszerűen elvesztik a fejüket, vagy kitörnek, és érzelmesek, ingerlékenyek lesznek a nyomás hatására. Az ADHD-s emberek már eleve hajlamosak arra, hogy nehezen kezeljék a reakcióképességüket, így a változások érzelmi diszregulációhoz vezethetnek.
5. Hibás e-mailezés
Az ADHD-s embereknél a végrehajtó működés károsodhat, nehézségeik lehetnek a fókuszálással, és hajlamosak lehetnek a kapkodásra is. Nehéz az agyuknak sokáig stimulálva maradni ahhoz, hogy valóban elvégezzenek olyan unalmasabb feladatokat, mint az e-mailek olvasása, a papírmunka átnézése. Az ADHD-s agynak szüksége van a folyamatos stimulációra.
6. Kreatív ötletek, amelyek később nem valósulnak meg
Az ADHD-s emberek általában kreatív problémamegoldók, de mivel a végrehajtó működésük károsodott, ezeknek gondot okozhat nekik ezeknek a megoldásoknak a megvalósítása.
Forrás: HuffPost
Nyitókép: Shutterstock