Női arc aknékkal

A legújabb akne kezelési TikTok-trükk komoly rákkockázatot jelenthet

A közösségi média tele van megkérdőjelezhető tanácsokkal, de az egyik legújabb bőrápolási trükk komolyan aggasztó.

Néhány tartalomkészítő a TikTok-on azt állítja, hogy a leégés vagy a szoláriumban töltött idő segít megszabadulni a pattanásoktól.

Bár a természetes napfényt és az UV-sugárzást már régóta használják bőrbetegségek kezelésére, a bizonyítékok azt mutatják, hogy ezek a technikák nem hatékonyak a pattanások kezelésében. Ráadásul a túlzott UV-expozíció kockázatai messze meghaladják a bőr megjelenésében tapasztalható előnyöket.

A fényterápia olyan orvosi kezelés, amely során a bőrt ellenőrzött környezetben napfénynek vagy UV-sugárzásnak teszik ki. Széles körben alkalmazzák pikkelysömör és ekcéma kezelésére olyan esetekben, amikor más kezelések nem váltak be, vagy ha más kezelések nem kompatibilisek a beteg számára.

A kutatások azt mutatják, hogy a fényterápia segíthet a gyulladás csökkentésében és a bőr immunválaszának elfojtásában, melyek kulcsfontosságú tényezők e betegségek kialakulásában.

Ezt az eljárást klinikai környezetben végzik, ahol a bőrre alkalmazott sugárzás dózisát pontosan szabályozzák, hogy minimalizálják az UV-sugárzás káros hatásait. A kezelés előtti vizsgálatokat is elvégzik, hogy csökkentsék az égési sérülések kockázatát.

A pattanások esetében ezzel szemben azonban kevés bizonyíték van arra, hogy az UV-sugárzás jótékony hatású.
Egy 2023-as, 19 939 résztvevőn végzett retrospektív kohorszvizsgálat, amely az előző hat év UV-expozícióját vizsgálta a felvétel előtt, azt találta, hogy a napi viszonylag alacsony szintű UVB sugárzásnak (a nap által kibocsátott láthatatlan sugárzás egy fajtájának) való hosszú távú (körülbelül egy órás) kitettség összefüggésbe hozható a fiatal felnőtteknél a közepes vagy súlyos akne kockázatának csökkenésével.

A tanulmánynak azonban számos limitációja volt – például nem mérték közvetlenül, hogy a résztvevők milyen pontos UV-dózisoknak voltak kitéve. Ehelyett a hely és az időjárási adatok alapján végzett számításokon alapult, hogy megértsék, mennyi napfénynek voltak kitéve a résztvevők. A tanulmány emellett nem vette figyelembe az expozíció negatív következményeit sem.

Napoz\u00f3 n\u0151, \u00e1rny\u00e9k vet\u00fcl az arc\u00e1ra

Fotó: Shutterstock

Az emberi bőrsejteken végzett vizsgálatok kimutatták az UVB-sugarak lehetséges előnyeit is, többek között a Propionibacterium acnes, a pattanásokért felelősnek tartott baktérium elpusztítását. Ezeket az előnyöket azonban csak sejteken mutatták ki, és emberi vizsgálatokban nem sikerült megismételni.

A legtöbb ilyen vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy a jótékony hatás valószínűleg minimális és nem elegendő a terápiás felhasználáshoz, különösen, ha figyelembe vesszük az UV-sugárzás negatív mellékhatásait.

Ez is érdekelhet: Így ismerjük fel és kezeljük a stressz okozta aknét

Az 1992 és 2022 között a napozással és a pattanásokkal kapcsolatban végzett összes tanulmány 2023-as narratív áttekintése megállapította, hogy az UV-sugárzásnak való kitettség valószínűleg nem javítja a pattanásos tüneteket, sőt, egyes esetekben még súlyosbíthatja is azokat.

Ennek az lehet az oka, hogy az UVB-sugárzásnak való kitettség aktiválhatja az immunsejteket, amelyek rontják az akne okozta gyulladást és fokozzák a faggyútermelést, az akne ismert kockázati tényezőjét.

Napégési kockázatok

A napozásnak számos, különböző tanulmányok által bizonyított hátránya van, többek között a bőrrák jelentősen megnövekedett kockázata.

Tanulmányok azt mutatják, hogy már egyetlen gyermek- vagy serdülőkori hólyagos leégés is megduplázhatja a későbbi bőrrák kialakulásának esélyét. A bőrrák kialakulásának kockázata annál nagyobb, minél gyakrabban égünk le a napon. Ez annak köszönhető, hogy az UV-expozíció jelentős DNS-károsodást okoz bőrsejtjeinkben.

Az UV-expozíció a bőr idő előtti öregedéséhez is jelentősen hozzájárul, mivel károsítja a bőrben lévő kollagént és elasztint, ami megereszkedéshez és ráncokhoz vezethet.

Jelenleg a leghatékonyabbak a gyógyszertárban kapható vagy az orvos által felírt akne kezelések. A súlyos pattanásokat szájon át szedhető antibiotikumokkal lehet kezelni, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak, de izotretinoint, az A-vitamin szintetikus származékát is fel szokták írni. Ez csökkenti a bőrben lévő olajokat (faggyút), a bőrdudorokat és a bőrben lévő pattanásokat okozó baktériumok mennyiségét.

Az izotretinoin rendkívül hatékonyan tisztítja az aknés elváltozásokat, az azt alkalmazó betegeknek csak körülbelül egynegyedénél van szükség második kezelésre.

Bár ezek a kezelések hatékonyak, a gyógyszer mellékhatásaival (például a hangulatváltozással) kapcsolatos aggodalmak miatt egyes aknés betegek alternatív kezeléseket keresnek.

Egy nemrég végzett, több mint 30 000 izotretinoin-pácienst vizsgáló tanulmány azonban nem talált összefüggést az izotretinoin és a hangulati változások között, ez pedig arra utal, hogy rendkívül ritka mellékhatásról van szó.

Fontos azonban, hogy az akne elleni gyógyszer szedőknek óvatosnak kell lenniük, amikor kimennek a napra, mivel az izotretinoin és a tetraciklinek (az antibiotikumok egy csoportja) fényérzékenyítőként hathatnak, még nagyobb károsodást okozva, ha a bőr napfénynek van kitéve.

(ScienceAlert)

Nyitókép: Shutterstock