Ásító nő, párnával a kezében, fején szemmaszk alváshoz

Ezért lehetünk ősszel különösen álmosak

Ha mostanában változást vettünk észre az energiaszintünkben, nem vagyunk egyedül. Nem véletlen, hogy egyes állatok ősszel téli álmot alszanak, és ha délután 4 órakor már álmosnak érezzük magunkat, az azért van, mert az ősz már elkezdte befolyásolni azokat a tényezőket, amelyek arra késztetnek minket, hogy szundikáljunk.


Míg a hosszú, világos nyári esték energiát adnak, ösztönöznek a kimozdulásra és a testmozgásra), addig a hideg, sötét őszi éjszakák gyakran éppen az ellenkezőjét teszik, és kevésbé vagyunk képesek ugyanolyan kitartással működni.

Ezt az érzést sokan ismerjük és átéljük. Az őszi időjárás az „időjárási ostorcsapás” néven ismert jelenség – a hőmérséklet és az időjárási viszonyok hirtelen és kiszámíthatatlan változása – miatt fáradtnak érezhetjük magunkat. Ezek a hirtelen változások megzavarhatják a szervezet cirkadián ritmusát, ami fáradtsághoz és fokozott alvásvágyhoz vezet.

A nyárral ellentétben, amikor a hosszabb nappali fény és a melegebb hőmérséklet gyakran ösztönzi az aktivitást és csökkenti az álmosságot, az ősz hűvösebb hőmérséklete és a sötétebb napok miatt a szervezet több pihenésre vágyik.

A hőmérséklet elálmosít minket

A testünk valójában hűvösebb környezetben pihen a legjobban, így a hőmérséklet csökkenése természetes nyugtatóként hathat. Az évszakos változások, különösen a hűvösebb időjárás befolyásolhatja az alvási szokásokat. Ősszel a hőmérséklet csökkenése elősegítheti a hosszabb és mélyebb alvást, mivel a hűvösebb környezet segít a szervezetnek hatékonyabban szabályozni a maghőmérsékletét, ami kulcsfontosságú a pihentető alvás megkezdéséhez és fenntartásához.

A fény (vagy annak hiánya) fáradtabbá tehet minket

Hasonlóképpen, a sötétebb esték arra késztetnek, hogy hamarabb lefeküdjünk aludni. A rövidebb nappali órák miatt a szervezet több, az alvás-ébrenlét ciklusokat szabályozó melatonint termel, ami természetes módon fáradtabbá tehet minket, ahogy a nappalok korábban sötétednek.

Így tehetünk az őszi álmosság ellen

Teljesen normális, hogy ősszel többet alszunk, és ez általában előnyös, mivel a szervezetnek további regenerálódási időre lehet szüksége. Fontos azonban, hogy ne aludjunk túl sokat, mert ettől lomhának érezhetjük magunkat. A jó alváshigiénia fenntartása kulcsfontosságú az évszakok közötti átmenet idején.

Az évszakok váltakozásával a jó alváshoz a legfontosabb tippek közé tartozik a rendszeres alvási rend betartása, a kényelmes, hűvös alvási környezet kialakítása, valamint a természetes napfénynek való kitettség biztosítása napközben a melatoninszint szabályozása érdekében.

A jó alvásminőségben segíthet továbbá a nehéz ételek és a lefekvéshez túlságosan közeli koffein kerülése.

Íme, hogyan változtathatjuk meg az őszi alvási rutinunkat:

1. Fokozatosan állítsuk át az alvási rendünket: Ahogy csökken a nappali órák száma, próbáljunk meg minden nap ugyanabban az időpontban lefeküdni és felkelni. Ha fokozatosan, 15-30 perccel korábbra állítjuk az alvási időbeosztásunkat, az segíthet a szervezetednek alkalmazkodni a korábbi naplementékhez.

2. Az alvási környezet optimalizálása: A hűvösebb hőmérséklet miatt alakítsuk ki a hálószobát úgy, hogy az szellőztethető és hűvös, 16-18 °C körüli hőmérsékletű legyen, ami ideális az alváshoz.

3. Természetes fény reggelente: A természetes napfény segít szabályozni a szervezet belső óráját, és jelzi a testnek, hogy ideje ébren lenni.

4. Következetes lefekvési rutin: Az őszi sötétebb esték remek lehetőséget nyújtanak arra, pihentető elalvás előtti rutint alakítsunk ki. Végezzünk nyugtató tevékenységeket, mint az olvasás, gyengéd nyújtás vagy egy meleg fürdő, melyik segítik a testet a lenyugvásban.