Ez a gyakori alvási szokás megöli a kreativitást és a figyelmet
Az alvásmintázatunk összefügg a jobb ötletekkel, a fókuszálással és a tervezéssel, támasztja alá egy kutatás.
A figyelem és a kreativitás fokozása érdekében a kutatások szerint érdemes tartani az alvás rendszerességét, a rendszeres alvásminták ugyanis összefüggésbe hozhatók az összpontosítással, a jobb ötletekkel és az előre tervezéssel.
Azok, akik keveset alszanak, majd később több alvással „pótolják” a lemaradásukat, kognitív problémákkal küzdenek a kutatás eredményei szerint. Az eredmények belsőépítész hallgatók működése alapján születtek.
Dr. Michael Scullin, a tanulmány egyik szerzője kifejtette:
A féléves projektek végső hajrájában a diákok korlátozzák az alvást, majd később visszapótolják azt. Úgy tűnik, hogy a sok feladatot és határidőt igénylő nagyobb projektek − sokkal inkább, mint a tesztek − hozzájárulnak az alvás ingadozásához.
Dr. Scullin kifejtette, hogy a rendszertelen alvás káros hatásai egyértelműen megmutatkoztak a diákoknál:
Minél nagyobb volt az éjszakáról éjszakára történő alvásukban mutatkozó változékonyság, annál inkább romlott a kogníciójuk a hét folyamán.
Fotó: Unsplash
Ez a hozzáállás, hogy a projektek utolsó hajrájában sokáig fennmaradunk, beleivódott a belsőépítészet kultúrájába, ahogyan más iparágakban is jellemző.
Dr. Elise King, a tanulmány első szerzője elmondta:
Mivel a nagyközönség még mindig nem érti a belsőépítész szakmát, tévesen azt hiszik, hogy mi ugyanazok vagyunk, mint a lakberendezők. Ezért keményebben dolgozunk, mert be akarjuk bizonyítani, hogy ez tévedés. Az utóbbi időben azonban láthattuk, hogy ennek a gondolkodásmódnak milyen következményei vannak: szorongás, depresszió és más mentális problémák.
A tanulmány megállapította, hogy azok a diákok, akik rendszeresebb munkaidőt és szokásokat tartottak, jobb ötletekkel, koncentrációval és tervezési képességekkel rendelkeztek. A nyomás, amelynek ezek a diákok ki vannak téve, tükrözi a más iparágakban is uralkodó nyomást.
Dr. King elmondta:
A projektek gyakran hosszadalmasak, a végső határidő hetek vagy hónapok múlva esedékes. A több projekt közötti zsonglőrködéséből adódó stressz valószínűleg hozzájárul ahhoz, hogy a diákok hajlamosak a projekt határidejét megelőzően több napig rosszul aludni, majd ezt követi egy 10 vagy több órányi alvással töltött felzárkózási nap.
Forrás: PsyBlog
Nyitókép: Shutterstock