Jelentősen károsítja az agyunkat ez az alvópóz
Azt már tudjuk, hogy a megfelelő éjszakai alvás elengedhetetlen a jó egészséghez - de ha kifejezetten az agy egészségéről van szó, akkor nem csak az alvás mennyisége, hanem az is számít, hogy milyen pozícióban tesszük azt.
Erre a megállapításra jutott egy nemrégiben az Alzheimer's Association 2024-es nemzetközi konferenciáján bemutatott feltáró tanulmány, amely szerint a háton alvás összefüggésbe hozható az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és más neurodegeneratív betegségek fokozott kockázatával.
„Kutatásaink erős összefüggést állapítottak meg a háton fekvő alvás és a neurodegeneráció között”
– magyarázta a kutatás vezető szerzője, Daniel J. Levendowski.
A tanulmány úgy fest, hogy megerősíti a már meglévő bizonyítékokat a háton alvás és a neurodegeneratív betegségek magasabb kockázata közötti kapcsolatról.
Kapcsolat a háton alvás és a neurodegeneratív betegségek között
Levendowski elmondta, hogy a háton alvás és a neurodegeneratív betegségek közötti kapcsolatot először 2015-ben fedezték fel, amikor egy egereken végzett kísérlet során megállapították, hogy a háton fekvő helyzetben történő alvás hozzájárulhat a neurodegenerációhoz.
Levendowski és kollégái 2019-ben 45 neurogeneratív betegségben szenvedő emberen vizsgálták a kérdést. Azt találták, hogy a hanyatt fekvő helyzetben - pontosabban, éjszakánként több mint két órán át - való alvás összefüggésbe hozható a neurodegeneratív betegségek magasabb kockázatával.
A legújabb vizsgálathoz Levendowski és kollégái még mélyebbre ástak, ezúttal mintegy száz viszonylag egészséges embert vontak be kontrollcsoportként, valamint nagyjából 200 enyhe kognitív károsodásban, progresszív szupranukleáris bénulásban és Alzheimer-kórban szenvedő résztvevőt. Azt találták, hogy a neurodegeneratív betegségekben szenvedő résztvevők több mint két órával gyakrabban aludtak hanyatt fekve, mint a kontrollcsoport tagjai.
„Ez a tanulmány további bizonyítékot szolgáltat a hanyatt fekvő alvás és a neurodegeneráció közötti viszonylag erős összefüggésre a PSD, [Alzheimer-kór,] és [enyhe kognitív károsodás] kohorszokban.”
De miért befolyásolja a háton alvás az agy egészségét?
Levendowski szerint elsősorban a visszaalvás káros az agy egészségére, mert olyan állapotokhoz vezet, amelyek csökkentik a szervezet azon képességét, hogy hatékonyan kiürítse a neurotoxinokat.
Ezek a neurotoxinok, amelyeket az agy napközben termel, alvás közben általában a glimfatikus tisztulásnak nevezett folyamat révén ürülnek ki. Ez a folyamat a középkor körül kezd kevésbé hatékonnyá válni, jellemzően 15-20 évvel azelőtt, hogy az emberek észrevennék a neurodegenerációval kapcsolatos kognitív hanyatlás korai jeleit.
Levendowski szerint a háton alvás pedig tovább lassíthatja ezt a folyamatot, mivel a testhelyzet nem teszi lehetővé, hogy a vér könnyedén eljusson az agyból a szívbe, ahogyan azt kellene.
Egy 2019-es tanulmány azonban kimutatta, hogy ez pont ellenkezőleg van, ha az oldalunkon alszunk. Ez a kutatás megállapította, hogy az oldalsó alvás hatására egy szív közeli véna részben összeesik, ami segít javítani a véráramlást és a salakanyagok eltávolítását az agyból.
„Ez a hatás nem volt megfigyelhető a háton fekvő alvási helyzetben”
– mondták a tanulmány szerzői.
„Kutatásunk tehát azt sugallja, hogy a hosszú éveken át tartó háton alvásból eredő nem hatékony neurotoxin-tisztulás hozzájárul a neurodegenerációhoz”
– állapította meg Levendowski.